„I proto padlo rozhodnutí dále posílit oblast prevence. Tento krok ušetří městu dost peněz, které bude možné využít místo oprav na investice .Zároveň se tu bude lépe žít,“ uvedl Pavel Sázavský, předseda představenstva společnosti Brněnské vodárny a kanalizace.

Pavel Sázavský, předseda představenstva společnosti Brněnské vodárny a kanalizace.Pavel Sázavský, předseda představenstva společnosti Brněnské vodárny a kanalizace.Zdroj: se svolením Brněnské vodárny a kanalizaceTento podnik nyní jako jeden z prvních v ČR zkušebně použil technologii monitorování vodovodní sítě družicí. Tímto způsobem lze odhalit skrytý únik vody, který se na povrchu neprojevuje.

Konkrétně jde o japonskou výzkumnou družici používající stejnou metodu jako mezinárodní kosmické programy pro hledání vody na Marsu.

V rámci pilotního projektu, který bude vyhodnocen na podzim, podnik nechal satelitem prověřil 440 km vodovodní sítě.

Vesmírná technologie odhalila 45 rizikových bodů. Polovinu již odborníci prověřili pátráním v terénu. Nalezená místa úniku reprezentují roční spotřebu vody pro 1600 obyvatel.

Šlo zejména o poruchy s nepřetržitým únikem, který běžně používaná technika zjistí jen velmi obtížně, nemluvě o tom, že vlivem dalších faktorů mohou kdykoliv přerůst ve větší havárii.

Po vyhodnocení projektu by tato metoda mohla doplnit dosavadní systém nepřetržitého monitoringu sítě, díky němuž jsou brněnské vodárny v celorepublikovém srovnání šampionem ve snižování ztrát.