Stát se živnostníkem má řadu výhod. Člověk je svým vlastním pánem i pánem svého času. Musí ale také dbát na mnoho povinností, které vyplývají ze živnostenského zákona, ale i povinnosti pro výkon činnosti, které vyplývají ze zvláštních právních předpisů. V podnikatelském prostředí navíc v současnosti panuje nejistota.

K 31. prosinci 2021 bylo v ČR 2 627 378 podnikatelů, o rok později jich bylo 2 645 796. V roce 2022 obdrželo živnostenských oprávnění podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) 18 418 subjektů, tedy fyzických a právnických osob.

Podnikatelské prostředí v číslechPodnikatelské prostředí v číslechZdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo chce menší byrokracii

Podle Davida Hluštíka z Odboru komunikace MPO bylo nově vzniklých podnikatelských subjektů loni méně než v předchozích letech. „Dá se předpokládat, že pokles je způsobený nejistotou v podnikatelském prostředí,“ řekl Deníku s tím, že jako důvody uvedl covid–19, současnou situaci na Ukrajině a s tím související zvýšení cen energií a další.

MPO vyšlo podnikatelům vstříc a s cílem snížit byrokracii spustilo web www.stopbyrokracii.cz.

Botas Skuteč je minulostí, ocitl se v likvidaci
Botas nepoložily drahé energie, ale neschopný management, tvrdí lidé ve Skutči

„Na jednom místě prezentuje opatření, která již platí, a nechybí konkrétní připravované kroky. Dále informuje o klíčových digitálních projektech, které by rovněž měly přispět ke snižování byrokratické zátěže. Jde například o Portál podnikatele, který by se měl stát východiskem pro veškeré elektronické služby veřejné správy vůči podnikatelům,“ řekl Deníku David Hluštík.

Pravidelné a dlouhodobé investováníPravidelné a dlouhodobé investováníZdroj: Eliška Horáková, Ronda InvestTo, že je podnikatelské prostředí jiné, potvrzují i slova Filipa Hrubého, mluvčího Finanční skupiny České spořitelny, který Deníku odpovídal na otázku, zda se po covidové krizi nějak změnila poptávka po úvěrech pro živnostníky. V minulém roce o ně prý u České spořitelny žádaly zhruba nižší desítky tisíc živnostníků.

„Ona se celkově změnila struktura ekonomiky. Může za to samozřejmě i covid, ale také vysoká inflace. Lví podíl na tom má zvýšení sazeb. Poptávka hlavně po investičních penězích tudíž určitě poklesla,“ uvedl Hrubý.

Poptávka po úvěrech narostla

V Komerční bance zase v rámci úvěrů pro živnostníky zaznamenali mírný nárůst poptávky. „Ve srovnání s rokem 2021 došlo v souvislosti s celkovým oživením ekonomiky také k nárůstu poptávky po financování v jednotkách procent,“ řekla Deníku mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová.

V roce 2022 banka poskytla různou formu financování více než 10 tisícům živnostníků (fyzických osob – podnikatelů). „Největší zájem mezi podnikateli byl tradičně o provozní financování,“ dodala mluvčí.