Dalších až 40 procent podniků z nejpostiženějších sektorů podle výsledků průzkumu zřejmě zamíří do insolvence do tří měsíců. Mezi živnostníky a podniky, které působí v nejvíce postižených oborech, patří především restaurace, bary, vnitřní sportoviště, prádelny, čistírny nebo obchody.

„Současnou situací jsou dle výsledků šetření postiženi nejvíce podnikatelé v oblasti cestovního ruchu sídlící v Praze. Ta kvůli odlivu zahraničních turistů, studentů a častému nastavení home office zažívá velký propad, a to jak v oblasti cestovního ruchu, restaurací, hotelů tak i obchodů s nepotravinářským zbožím,“ upozornil viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Paní Alena M. z Teplic se už několik let živí tím, že šije taneční a soutěžní kostýmy pro dětské sportovní kluby. Přesněji řešeno se šitím kostýmů živila do doby, než začala platit omezení způsobená pandemií covid-19.
Kompenzační bonus jí zamítli. Místo pomoci jsem dostala facku, říká švadlena

Z šetření dále vyplynulo, že většině podnikatelů současné vládní programy pokrývají méně než třetinu jejich mzdových a fixních nákladů. Zbylých 70 procent měsíčních nákladů se snaží zaplatit půjčkami od bank, rodinných příslušníků a přátel nebo z vlastních rezerv. Desetina podnikatelů sítem podpor v současnosti zcela propadá, i přestože jsou mimořádnými opatřeními zasaženi.

„Výsledky šetření vedení České barmanské asociace vůbec nepřekvapily. Potvrdilo se, že provozovatelé barů nesedí na uspořených milionech. Naopak, 15 procent z nich buď míří do insolvence, nebo už bylo nuceno podnikání ukončit. Čtvrtina pak současnou situaci vydrží maximálně měsíc. Považujeme to za jednoznačné selhání státu v oblasti kompenzací postihnutým subjektům,“ komentoval výsledky ankety prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

Spravedlivé nejsou ani nové plány vlády, tvrdí podnikatelé

Na 98 procent podnikatelů nepovažuje za funkční a spravedlivé ani nejnovější podpůrné plány vlády. Většina podnikatelů za efektivní podporu označila variantu, kdy stát kompenzuje určité procento z obratu, kterého dosáhli v předkrizové době. Podnikatelé připouští i možnost, že by podpora byla odvozená od poklesu obratu, a to mezi srovnatelným krizovým obdobím a předkrizovým obdobím.

„Čísla z ankety nám znovu ukazují, jak málo vláda prádelnám a čistírnám pomáhá. Nový dotační program, který bude pamatovat i na obory jako je náš a na škody vzniklé i v minulém roce, je nezbytností, aby byla zachována kontinuita našich služeb,“ uvedla prezidentka Asociace prádelen a čistíren Jana Puškáčová.

Božena Kreičy v obchůdku v Třebíči peče buchty podle staročeských receptů.
Majitelka krámku s českými buchtami: Pečeme pořád, je to ale boj o přežití

Podle Václava Stárka, prezident Asociace hotelů a restaurací, bojovali podnikatelé v oblasti gastronomie a ubytování celý rok přežití, ale už jim dochází síla nebo finanční prostředky. Někteří už museli ukončit své podnikání, jiní míří do insolvence, nemohli už ustát nejistotu a ztráty.

„Alarmující je, že každý osmý podnikatel, i když přežil jarní a podzimní vlnu pandemie, je v současnosti na pokraji bankrotu, protože mu zbývají peníze už jen na měsíc. Necelá polovina našich členů je schopna udržet své podnikání jeden až tři měsíce. Proto je nejvyšší čas, aby se vláda rozhodla, zda nechá tyto lidi padnout, nebo určí, za jakých hygienických pravidel můžou otevřít,“ zdůraznil na závěr prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Celkem na bleskovou anketu odpovědělo 1274 respondentů z 8 vybraných v Hospodářské komoře začleněných i spolupracujících společenstev nejvíce postižených dopady vládními preventivními opatřeními proti šíření onemocnění covid-19. Aktuální data poskytli členové Asociace hotelů a restaurací, České komory fitness, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Potravinářské komory, Asociace prádelen a čistíren, České barmanské asociace, České eventová asociace a Unie filmových distributorů. Na anketu odpovídaly mikro, malé, střední, ale i velké podniky. Šetření probíhalo od minulého pátku 12. února do úterka 16. února.