K samotnému podání žádostí datovou schránku nepotřebujete, o příspěvek se žádá přes aplikaci na webových stránkách www.samotesty-covid.cz, kde byl pro každého zaměstnavatele i pro OSVČ vytvořen jedinečný vstup. Všem právnickým a fyzickým osobám, které mohou o příspěvek žádat, pak byly prostřednictvím sítě datových schránek zaslány aktivační kódy pro registraci uživatelů, kteří do aplikace budou přistupovat.

Pokud nemáte datovou schránku, musíte si ji pro získání aktivačního kódu zřídit. Jako pojištěnec VZP ale můžete využít snazší cestu – stačí se přihlásit do Moje VZP, kde vám ve vašem účtu bude aktivační kód zobrazen (podobnou službu nabízí i ostatní zdravotní pojišťovny – pozn. red).

Poradna Deníku ke koronaviruZdroj: Deník/Jiří Bušek

O příspěvek se žádá vždy za uplynulý měsíc. V průběhu dubna tedy musíte odeslat žádost o příspěvek na nákup testů provedených od 1. března 2021. Maximální výše příspěvku činí 60 Kč včetně DPH za 1 test a lze ho získat pouze na nákup testů uvedených v seznamu vydaném ministerstvem zdravotnictví. Na jednoho pojištěnce lze čerpat maximálně 4 x 60 Kč za měsíc.

Nezapomeňte se seznámit i s dalšími podmínkami pro získání příspěvku. I živnostník musí v žádosti uvést své obecné identifikační a kontaktní informace a číslo bankovního účtu pro vyplácení příspěvku. Musí také vždy vyplnit jméno a příjmení testovaného, příslušnost k zdravotní pojišťovně, číslo pojištěnce, datum provedení testu a pozitivní/negativní výsledek každého testu. Příspěvek tedy není poskytnut jen na základě platebního dokladu.