Marek Reichl, odborník na osobní finance, Provident Financial Zdroj: Provident FinancialRadí Marek Reichl, odborník na osobní finance, Provident Financial

Máte pravdu, nezbytné výdaje na údržbu bydlení bývají někdy citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Měli bychom si na ně odkládat průběžně po celý rok.

Je proto vhodné mít dostatečnou finanční rezervu, která pokryje nenadálé a nezbytné výdaje, jako je zmíněná výměna oken nebo oprava automobilu.

Na vánoční dárky půjčky nebrat

Vánoční dárky však nejsou nezbytným výdajem a je tedy vhodné šetřit na ně odděleně – a kvůli dárkům si půjčku raději nebrat. Domnívám se, že takový postup vaši nejbližší pochopí.

Pokud jste v situaci, v níž je úvěr pro vás jedinou možností, postupujte s rozvahou. Určitě porovnejte více nabídek. Detailně si prostudujte všechny podmínky – zejména náklady na půjčku – a nastavte si takovou výši splátek, kterou bez problémů zvládnete splácet.

Některé společnosti nabízejí i odklad splátek nebo pojištění pro případ výpadku příjmů z důvodu úrazu či nemoci. Ze zkušenosti mohu říct, že tyto doplňkové služby přijdou v průběhu splácení vhod.