Nově jsou to i smlouvy na energie. Pošta včera potvrdila rozšíření spolupráce se společností ČEZ, jejíž „okýnka“ se na poštách objeví. Prvních 15 přepážek ČEZ se v pilotním projektu vybudovalo loni, nyní bylo otevřeno dalších sedm poboček v Berouně, Hlinsku, Jindřichově Hradci, Lounech, Písku, Říčanech a Strakonicích. Do konce letošního roku by mělo služby největší tuzemské energetické společnosti pro její klienty nabízet 73 poboček České pošty na 120 přepážkách.

„Už během několika málo měsíců je využilo 35 tisíc zákazníků, takže je vidět, že tento model funguje,“ vyjádřil se generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Michal Harásek
Hledáte brigádu? Staré metody odvál covid. Vše se nyní děje online

Potvrzují to i firemní statistiky, zájem klientů výrazně vzrostl v posledních měsících v souvislosti s ukončením činnosti některých dodavatelů energií a přechodem řady odběratelů do režimu dodavatele poslední instance. Zatímco ještě v srpnu každá z přepážek obsloužila v průměru 80 zákazníků, letos v lednu toto číslo výrazně vzrostlo na 282 klientů.

Trend přeměny pošt na „servisně poradenská centra“ začal již před několika lety se založením Czech Pointů. Dodneška jde o úspěšnou a mezi lidmi populární službu.

„Klient mnohdy nechce jenom ověřit podpis, ale potřebuje i nějaké výpisy z rejstříků,“ uvedl ředitel pobočkové sítě České pošty Miroslav Štěpán.

Krok správným směrem 

Již tradicí jsou na poštách také bankovní a pojišťovací služby – ty nyní na jejích pobočkách zajišťují společnosti ze skupiny ČSOB. Větší dostupnost možnosti přímého kontaktu klientů s poskytovateli služeb si navzdory aktuálnímu trendu řešit vše s odstupem přes telefon s operátory pochvalují i zástupci měst.

„Vypadá to sice jako krok zpátky, ale já si myslím, že je to krok správným směrem,“ řekla Soňa Chalupová (ODS), starostka Berouna, jehož obyvatelé již v objektu České pošty mohou navštěvovat dvě přepážky ČEZ.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (na snímku), 17. prosince 2021 v Praze.
Česko může používat nový kurzarbeit, uvedl Jurečka. Spuštění teď vláda neplánuje

Starostka připomněla, že mnoha lidem nestačí „stisknout hvězdičku nebo jedničku“ na telefonu podle pokynů operátorů. „Potřebují kontakt s člověkem, protože jejich případ je z jejich hlediska vždycky specifický, a těmi tlačítky to nevyřeší,“ podotkla. „Lidi nejsou automaty, lidi jsou lidi,“ prohlásila Chalupová.

Šéf poštovních poboček Štěpán nevylučuje další rozšíření nabídky jejich služeb pro zákazníky. „Logicky když klientů na pobočkách ubývá, protože máme méně dopisů a poštovních transakcí, tak jestliže chceme mít pobočky otevřené a přístupné pro klienty a nechceme omezovat provozní dobu, tak ruku v ruce s tím musí jít větší vytížení přepážek,“ dodal.