Od loňského prosince tak hospody a hotely a od letoška i obchody povinně vydávají účtenky. Minimálně z technického hlediska je EET největší projekt, který po sobě vláda i šéf hnutí ANO Andrej Babiš zanechají.

I dvě strany, které hlasovaly pro účtenky ve stávající podobě, totiž volají po změně. Lidovci by nejraději vysvobodili řemeslníky či farmářské prodejce. ANO chce z EET vyjmout internetové obchody, školní bufety a drobné podnikání do 500 tisíc korun obratu.Jaká je ale budoucnost účtenek? Ať už zvítězí kdokoliv, po volbách se EET s největší pravděpodobností  upraví. V případě vítězství ODS či TOP 09 účtenky skončí úplně. Pokud se k moci dostane ANO, případně lidovci, doznají účtenky změkčení.

Přitvrdíme, povolíme

Realita je složitější. Nepřítelem slibovaných změn je čas. Volby jsou 21. října a optimistický výhled sestavení vlády je prosinec, ale možná i leden. Na lékaře, veterináře či stánkaře má EET dopadnout už v březnu 2018.

Návrh lidovců a lídra STAN Jana Farského na odklad třetí a čtvrté fáze EET o devět měsíců neprošel na jednání sněmovny. Podle právníků je tak už minimální šance cokoliv změnit.

Termínem voleb navíc tento zákon spadne pod stůl a noví poslanci budou muset připravit nový. „Ač se programy kandidujících stran často svorně vyjadřují ke změně EET, je téměř vyloučené, aby k ní došlo před původními termíny zavedení třetí a čtvrté fáze,“ upozorňuje Aleš Eppinger z advokátní kanceláře Schaffer & Partner.

To ale znamená jediné. „Jakékoliv úpravy budou zaváděny až v době, kdy budou EET podléhat všichni podnikatelé bez rozdílu,“ zdůrazňuje. Může tak dojít k situaci, že si lékaři, veterináři či stánkaři nakoupí vybavení pro EET a po pár měsících jim to nová vláda nějakým způsobem změní.

Ulevte malým

Stále ale platí, že od zavedení EET (v kombinaci s kontrolním hlášením) se očekává dodatečný mnoha miliardový výnos do státní kasy. Pro letošek je to až 15,4 miliardy korun (viz tabulka). Zda se to povedlo, s konečnou platností uvidíme na konci roku.

close EET, infografika info Zdroj: redakce zoom_in EET, infografika

Jak podotýká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, za stávající situace budou menší podnikatelé po volbách požadovat plošnou výjimku z EET pro všechny s ročním obratem do 500 tisíc korun.

„Je to rakouský model, o kterém víme, že bezpečně funguje. V praxi vysvobodíme všechny nejmenší podnikatele, kteří dělají obrat řekněme tak 1500 korun denně,“ říká Havlíček s tím, že do takové kategorie by spadly třeba nejmenší vesnické hospody nebo malé trafiky.

Právě tento typ provozoven se zavedením EET asi nejčastěji končil.

Podle Havlíčka je 500 tisíc obratu bezpečná zóna, protože je daleko od milionu korun, kde začíná povinnost registrace plátce DPH. „Úlevu 500 tisíc jsme navrhovali už od začátku, je škoda, že k tomu nedošlo a řeší se to až nyní,“ uzavírá Havlíček. 

close anketa EET info Zdroj: redakce zoom_in anketa EET

MĚLA BY BUDOUCÍ VLÁDA ZRUŠIT PLÁNOVANÉ ROZŠIŘOVÁNÍ EET? (III. a IV. vlnu, například pro řemeslníky)  

Nápad zavést v České republice nějakou formu evidence tržeb je poměrně starý. Například ČSSD měla v programu zavedení registračních pokladen už od doby Stanislava Grosse. S nástupem internetu se ale tradiční plechové kasy přežily. Sobotkova vláda proto přišla s on-line evidencí, kdy se tržba v reálném čase odesílá do počítačů finanční správy.

První, kdo Andreji Babišovi vnukl nápad na EET, byl Zdeněk Honek, majitel cestovní kanceláře Vítkovice Tours. EET poznal v Chorvatsku, kam vozil turisty. Původní předpoklad českého ministerstva financí byl takový, že do EET se u nás zapojí až 600 tisíc podnikatelů. V reálu to bude méně. Po prvních dvou vlnách eviduje 155 tisíc subjektů. A jestli dojde na další, to ukážou volby. 

Pokud by se EET už dál nerozšiřovala, panelisté Deníku by byli spokojeni. Proti dalšímu rozšíření je 63 procent panelistů, naopak 37 je pro rozšíření na další profese. Na tuto otázku odpovídalo 608 lidí.