Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka se budou v Česku PET láhve a plechovky plošně zálohovat nejdříve v polovině roku 2025.

Vracet lahve bude možné všude, kde Rohlík působí.

„Neomezujeme to na žádné regiony, na žádná místa. Pokrýváme nyní naší službou 80 procent populace,“ uvedl šéf Rohlík.cz Martin Beháň s tím, že testovací režim může využít každý zákazník. Při nákupu PET obalů zákazník nebude platit zálohu a peníze nedostane ani za vrácené lahve.

Kdy se Češi zřejmě dočkají vratných PET láhví? Přečtěte si návrh:

Zálohomaty na plastové lahve a plechovky na Slovensku. Východní sousedé v novém systému nasbírali od začátku roku přes 615 milionů obalů. Povinné zálohování PET lahví a plechovek zvažuje i Česko
Vratné PET lahve v ČR: Ve hře je rok 2025, záloha čtyři koruny a tisíce míst

Kurýři už začali zákazníkům nabízet speciální recyklační sáčky, do kterých lidé vloží použité PET lahve. Maximální počet na jedno vrácení bude šest lahví.

Ty se kurýrům odevzdávají nesešlapané, aby se co nejvíce simulovala situace reálného zálohování. Kurýr označí v aplikaci u zákazníka odběr PET lahví, čímž Rohlík získá naprosto unikátní přehled o zájmu svých zákazníků novou službu využívat. Data nepoužije pouze pro své obchodní účely, ale poskytne je jako anonymizovaný pracovní materiál ministerstvu životního prostředí.

„Na datech uvidíme zájem napříč regiony. Zjistíme, kde je poptávka obrovská a kde je o recyklaci zájem, ale také poznáme, ve kterých lokalitách zájem stagnuje nebo je nízký. To vše nabízíme jako východisko pro další kroky na cestě k plnohodnotnému zálohování,“ podotkl Beháň.

Pet láhve
Čtenáři Deníku chtějí zálohované petky i v ČR. Slovensko může být vzorem

dříve spustily testovací provoz supermarkety Kaufland a Lidl. Nejprve v šesti prodejnách, do konce roku by jich mělo být patnáct. Například Kaufland spustil testovací provoz vrácení obalů v pražské Michli, v Olomouci a Šternberku. Od září je možné vracet obaly také v Praze na Vypichu.V Lidlu mohou zákazníci vracet obaly v pražských Modřanech, v Plzni a v Brně.

Ani tady se na PET lahve neplatí zálohy, za jejich odevzdání ale může člověk získat třeba slevové kupony do obchodu.