Aby situaci změnil, Prazdroj teď výrazně zvyšuje podporu hospod ve vesničkách a malých městech.

Do jeho programu „Vesnice“ se již zapojilo skoro 900 provozoven, kterým se vracejí stávající zákazníci a daří se jim lákat i nové. Tyto hospody díky tomu loni prodaly o osm procent více piva než v předchozím roce.

Mikulovanka Jitka Ilčíková otevírá pod Dunajovickými kopci pivovar specializující se na výrobu piva typu lambic.
OBRAZEM: Žena vaří „divoké“ lambic pivo. Uspět na českém trhu je těžké, říká

Prazdroj zahájil program Vesnice v roce 2017 a zatím do něj investoval přes 18 milionů korun. Nejvíce to bylo loni – 5,6 milionu. Hospodám pomáhá zlepšit prostředí a zvýšit kvalitu služeb.

„Není to ale jen o spolufinancování nové fasády či venkovního sezení. Hospodské se snažíme také inspirovat, aby spolupracovali s místními řemeslníky, kteří mohou pomoci s vymalováním nebo výrobou zahrádky. Kromě toho jim radíme, jak uspořádat různé akce, aby měli lidé další důvod k návštěvě,“ říká Milan Pavelka, který má program Vesnice na starosti.

Zisk nových zákazníků 

Hospodští si pomoc pochvalují, leckde dokázala nastartovat hostincům nový růst. Jako třeba U Šimků ve Staňkově na Domažlicku. Prazdroj tu pomáhal financovat novou fasádu a proměnu interiéru včetně nového výčepu.

„Získali jsme díky tomu úplně nové zákazníky. Navíc se nám rozšířila skupina štamgastů. Dříve k nám chodila hlavně starší generace, ale teď přibyli i třicátníci a dokonce k nám zajdou na pivo i lidé po dvacítce, to dříve vůbec nebylo. Nově si u nás začaly objednávat akce i skupiny lidí a také děláme firemní večírky. Pro tyto akce jsme i rozšířili nabídku jídel,“ říká provozovatel Milan Hilpert.

Nový sklad vzniká v areálu pivovaru na ploše 10 000 m², tedy na rozloze 1,5 fotbalového hřiště. Jeho kapacita bude 16 000 palet piv.
OBRAZEM: V plzeňském pivovaru roste obří sklad. Zprovozněn bude ještě letos

Aktuálně hospoda rozšiřuje zahrádku. Úspěšný byl i restart hospody v Obecnici na jihu Čech. „Pivovar nám finančně pomohl i se stavbou pergoly a poradil nám, jak přilákat hosty,“ líčí majitel Miroslav Kadič.

V obou případech hospodám výrazně vzrostly prodeje.

Vstoupit do programu s názvem Vesnice přitom může podle Pavelky jakákoli hospoda, která je situovaná na vesnici nebo v malé obci. „Před pěti lety jsme začínali s osmdesáti podniky, letos podporujeme 861 hospod, tedy každou desátou vesnickou hospodu v zemi,“ uvádí Pavelka.