ON-LINE reportáž ke koronaviru ZDE.

Koronavirová krize nechala na holičkách řadu zaměstnanců i podnikatelů. S nalezením dalšího uplatnění jim nově pomáhá projekt BezPráce.cz. Jeho služby zatím využilo 1200 lidí, více než polovinu z nich tvoří Pražané. Platforma sdružuje přibližně stovku odborníků, kteří svou pomoc nabízejí zdarma.

Zájemce si na webu vyplní profil, nahraje svůj životopis či ukázky své práce. Může si zde také zkusit online test znalostí svého oboru a pak se pochlubit výsledkem. Následně jej osloví personalista, který s ním jeho CV zkonzultuje a doporučí mu, jak se zlepšit a prezentovat.

Zdokonalené CV může uchazeč využít kdekoli na pracovním trhu. Skrze web bezprace.cz je samozřejmě možné vyhledávat i konkrétní pracovní pozice.

Kvalitní pracovníci se dlouho neohřejí

Pomoc od platformy BezPráce.cz zatím v Praze nejčastěji využívají lidé z oborů, jako jsou marketing, reklama, PR a nejrůznější administrativní i obchodní pozice. „Na pražský trh práce se teď dostala spousta lidí, která by na něm běžně nebyla, a to napříč obory. Kvalitní pracovníci se na něm dlouho neohřejí. Nicméně je snazší získat dobré zaměstnance, protože zasažené firmy je propustily,“ vysvětluje zakladatel webu Filip Mikschik.

„Do budoucna očekáváme přesun náboru skrze online nástroje, zvláště v prvních kolech výběrového řízení. Běžnější budou video pohovory, dosud se jim lidé bránili, ale bariéra nyní padla,“ líčí Mikschik.

Zatímco pro pracovníky na webu nechybí nejrůznější tipy, jak zvládat práci z domova, užitečnou pomoc tam najdou i samotné firmy.

Společnosti, které mají pro své zaměstnance kvůli koronavarové krizi méně práce, mohou využít službu sdílení zaměstnanců. Stačí jen vyplnit formulář a podání inzerátu je zdarma. K dispozici jsou například grafici, personalisté, řidiči, skladníci nebo datoví analytici.

„Rádi bychom pomohli některé lidi nebo celou část týmu nabídnout jiným firmám. Tím se krátkodobě vyřeší výpadek příjmů, než se situace uklidní,“ popisuje Mikschik. Podle něj velký úspěch zaznamenal i takzvaný outplacement – firma při propouštění svým lidem aktivně pomáhá s nalezením nového uplatnění.

Nábory jsou nejisté

I když pandemie nového koronaviru pražskému trhu práce zasadila tvrdou ránu, podle analytiků je na vyvozování závěrů příliš brzy. „V případě Prahy až 30 % pracující populace zasáhne pandemie koronaviru ve smyslu ztráty práce či výrazného snížení výdělku,“ odhaduje manažerka Randstad Alžběta Honsová. Nicméně úřad práce v hlavním městě v dubnu evidoval podíl nezaměstnaných ve výši 2,4 %.

„Některé firmy nábory zrušily nebo pozastavily, což zatím nedokážeme rozpoznat. Každopádně poptávka poklesla o polovinu,“ soudí analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Podle něj počet kandidátů na jednu pozici vzrostl průměrně na dvojnásobek. Na lepší pozice je tedy dvakrát více reakcí. „Jak hlubokou ránou epidemie pro pracovní trh byla, uvidíme až v září. Po létě se vždycky ukáže, jak je zdravý,“ říká Dombrovský. „To totiž skončí letní brigády, zapojí se absolventi škol a ukáže se skutečný apetit firem nabírat nové zaměstnance,“ dodává.