Určitě tyhle pocity znáte. Jednou za čas zdravotní problém dostihne každého z nás. A často je to ve chvíli, kdy prostě vyrazit k lékaři je pro nás neskutečně zatěžující. A to i když jde o naše zdraví. Může být víkend. Můžeme ale být na dovolené a je jedno, zda na horách, nebo u moře. Tam je to ještě horší, protože pocit ohrožení zdraví v cizině na psychické pohodě nepřidá. Může to být ale i obava o to, co řekne šéf, až mu oznámím, že chci k lékaři.

Někdy nastane varianta, že se spolehnu na internet a takzvaně si vygooglím, co mi vlastně je. Těch zaručených rad, co mám dělat, co nedělat, co vypít, co sníst, jaký prášek si vzít, tam jsou mraky. A internet? Mnohdy je to pro nás skoro jako zákon. Píšou to, tak to tak musí být! Jenže mnohdy tomu tak není. Samodiagnostika s sebou nese velké riziko.

Přitom ve všech předchozích případech je řešení v podstatě jednoduché. Zkuste své zdraví svěřit nové mobilní aplikaci mojeEUC. Mít své zdraví v mobilním telefonu, to už nejsou scénky ze sci-fi seriálu. Přitom aplikace je ke stažení zdarma – stačí k tomu mít chytrý telefon a internetové připojení. Své zdraví tak můžete mít přece jen podstatě bezpečněji a pod kontrolou. A být tím pádem i klidnější.

Telemedicína bude hrát stále významnější roli
Nenechávejte své zdraví plavat

Lékař se s vámi spojí do 30 minut 

Jak to vše funguje?

Prostřednictvím aplikace mojeEUC získáte snadný přístup ke službě Lékař online 24/7 – kdykoliv, sedm dní v týdnu. S lékařem komunikujete prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Jakmile vyplníte krátký dotazník o vašem zdravotním stavu, tak se vám lékař nejpozději do půl hodiny ozve, váš problém diagnostikuje a následně vám navrhne léčebný postup, případně dostanete doporučení ke specialistovi.

Pacienti si novou lékařskou aplikaci mojeEUC pochvalujíPacienti si novou lékařskou aplikaci mojeEUC pochvalujíZdroj: se svolením EUCBěhem vyšetření v Lékaři online 24/7 lze lékaři zaslat fotografie či videa, popsat svůj zdravotní problém a zeptat se na vše, co vám není jasné. Lékař provede zápis do zdravotnické dokumentace, kterou si klidně můžete vyžádat a předat ji poté například svému praktickému lékaři. Pochopitelně je zdravotnická konzultace diskrétní a podléhá lékařskému tajemství.

Samozřejmostí je, že vám lékař může vystavit e-recept a vy předepsané recepty uvidíte přímo v telefonu. Je tu i možnost rezervace léků v lékárně. To ale je jen zlomek toho, co aplikace mojeEUC dokáže. Klidně vám pohlídá prevenci, termíny lékařských prohlídek, ale i pravidelné užívání léků.

Dokáže, v případě, že léků užíváte víc, rozpoznat nevhodné kombinace a vedlejší účinky, na které vás upozorní. Zajímavé je i to, že přes mobilní aplikaci můžete pořídit mnoho léků v rámci sítě EUC lékáren se slevou nebo bez doplatku.

Dva případy z praxe 

A těm, kdo si stále ještě neumí představit, jak se vše děje, tak tu dva případy popisuje MUDr. Petra Bomberová Kánská, vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7: „V prvním případě šlo o pětadvacetiletou ženu. Je právě na návštěvě u kamarádky na druhém konci republiky. Do chatu se přihlašuje v sobotu dopoledne.

Následně vybírá dotazník „infekce močových cest“. Vyplňuje anamnestický dotazník, kde uvádí následující: dva dny pálení při močení, v noci chodí častěji močit, trochu citlivý podbřišek. Užívá hormonální antikoncepci, léky při snížení funkci štítné žlázy a vitamínové doplňky. V posledním týdnu měla nechráněný sex se stálým partnerem, těhotenství neguje. Léčí se se štítnou žlázou. Odesílá dotazník a já se s ní vzápětí spojím v chatu. Potřebuji se doptat na další informace, proto navrhuji videohovor. Zajímá mě, jestli ji bolí v bedrech, má horečku, jestli nemá krev v moči a další informace. Následně pacientce dávám doporučení ohledně dalšího postupu, odesílám elektronický recept, vysvětluji režimová opatření – klid, teplo, dostatek tekutin, a doporučuji po zaléčení doplnit kontrolní vyšetření. Před samotným koncem pacientce do chatu vkládám lékařskou zprávu v PDF formátu a prosím, aby ji předala svému registrujícímu praktickému lékaři.

Druhým pacientem je pětačtyřicetiletý muž, který službu Lékař online 24/7 kontaktuje v sobotu večer ve 22 hodin. Vybírá dotazník „vyrážka“.

Popisuje, že se byl osprchovat a pod levým kolenem si všiml zarudnutí. Místo nebolí, nesvědí, je oválné, asi čtyři centimetry v průměru. Pacient se dlouhodobě léčí s vysokým tlakem, užívá Prestarium Neo 5mg 1-0-0, alergie neguje. Kouří 10 cigaret denně, z alkoholu dvě piva denně.

S pacientem se spojím v chatu a pokládám doplňující otázky – jestli se zarudnutí vyskytuje i jinde na těle, jestli je na něco alergický atd., žádám o zaslání fotografie postiženého místa. Z následně zaslané fotografie je zřejmé, že se jedná o tzv. erythema migrans, což je nejčastější forma a projev lymeské boreliózy. S pacientem se spojím přes videohovor, abych mu podrobně vysvětlila, o co se jedná a jak bude probíhat následná léčba. Na závěr opět pacientovi do chatu vkládám lékařskou zprávu v PDF formátu a prosím, aby ji předal svému registrujícímu praktickému lékaři.“

To byly jen dva ze spousty dalších případů těch, kteří se obrátili na službu Lékař online 24/7 v rámci aplikace moje EUC.

Více informací najdete na webu euc.cz nebo v aplikaci App Store či Google Play.