Když už řešení odkládat nelze 

Na přípravě jednotlivých relací se podílela Asociace občanských poraden a finanční skupina Partners. Jejím poradcům připadl nesnadný úkol přispět radou k řešení svízelných situací souvisejících s dluhy, do nichž se dostali aktéři jednotlivých dílů. 

V tomto konkrétním případě dlužníkovi radil Daniel Šobáň, který jako dlouholetý finanční poradce viděl už ledacos. Teď však i on často hledal slova a komentář mnohdy nahrazoval raději mimikou a gesty.

 Životní příběh Pavla Š. názorně ukazuje, kam může mladého člověka zavést obvyklé mávnutí rukou nad vším, co představuje osobní problém. Až do doby než se sklenka přelije a strkat si hlavu do písku už nadále není možné.

V konkrétním případě vypadá dilema mladého muže takhle. Buď bude jako dlužník po léta splácet každý měsíc patnáct tisíc korun, nebo se rozhodne pro osobní bankrot, tedy splácet pět tisíc korun měsíčně po dobu pěti let a pak začít opět od nuly. 

David Kučera
Organizátor kurzů první pomoci je teď sám na dně. Najde zachránce?

I osobní bankrot vyžaduje pevnou vůli 

Jedna i druhá varianta je možná, ale těžká, i když druhá se jeví snadnější. Po delším období alkoholismu a po rozchodu s přítelkyní je však pro nezaujatého pozorovatele dost těžké posoudit, zda Pavel Š. v sobě najde ještě kdy tolik síly a disciplíny, aby se vrátil k řádnému životu.

Nicméně první krok udělal, prvního října nastoupil do práce a míní jít cestou osobního bankrotu. Poradce Daniel Šobáň v koncovce pořadu nic nezastírá. Snaží se dostát názvu finanční skupiny, pro kterou pracuje, a chce být dlužníkovi při hledání řešení skutečným partnerem. Dál už musí Pavel Š. kráčet sám. 

Poslední díl seriálu odvysílá Česká televize 29. listopadu ve 21.50 minut na prvním programu.