Největší horské středisko v Pardubickém kraji, které má ambici stát se nejatraktivnějším svého druhu ve střední Evropě, otevře své turnikety už 11. prosince. Pro milovníky zimních sportů zde chystají řadu novinek, do kterých podle informací ČTK investují zhruba 50 milionů korun. Mezi nimi se objeví například nové zasněžování. „Sněžná děla dokáží během krátké doby efektivně zasněžit celý areál a poskytnout tak sněhovou pokrývku na sjezdovkách,“ zmínil Tomáš Drápal, marketingový manažer resortu.

Skiareál Bublava Stříbrná.
Vlekaři se připravují na sezonu. Další uzávěru většina z nás nepřežije, zaznívá

Novinkou bude také večerní lyžování na sjezdovce Kamila, která má být obsluhována stejnojmenným vlekem. Osvětlení se připravovala již v předminulém roce, nicméně se nestihlo dokončit. Loni se kvůli pandemii prakticky nelyžovalo, a tak resort nová světla ani nespustil. Více než půlkilometrový sjezd bude pro lyžaře otevřen vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu.

Ušlé příjmy 

Skiresort Dolní Morava se loni, stejně tak jako další horská střediska, musel vypořádat s protiepidemickými opatřeními, která neumožňovala jejich činnost. Lyžaře tak několikrát na vrchol sjezdovky tahala rolba. „To bylo spíš, abychom něco dělali. Všechno bylo připravené, sjezdovka, personál. Abychom jenom nekoukali, jak nám tady řídne sníh a taje před očima. Ani na jednotky procent to nevykrylo ušlé příjmy,“ Na krátký okamžik se v době uzávěry také spustila lanovka.

Podle Drápala se jednalo o službu veřejné dopravy, která byla otevřena pouze pro běžkaře, skialpinisty a pěší a nebyla určena sjezdařům, na což dohlíželi pracovníci resortu. Policie tehdy vynutila ukončení provozu, což však bylo podle Martina Palána, obchodního ředitele resortu, nezákonné.

Turisté ve čtvrtek obsypali trasu mezi Černou horou a Pecí pod Sněžkou v Krkonoších.
VIDEO: Sváteční den přilákal do hor davy. U krkonošského Václaváku bylo nabito

Nejen Dolní Morava netrpělivě vyhlíží novou sezónu. Stejně je na tom také skiareál Buková hora na Orlickoústecku. „Přišli jsme loni o spoustu úspor. Pro nás bude radost otevřít sezonu. Novinkou bude víc zábavních prvků nejen pro zkušené jezdce, ale pro rodiny s dětmi,“ řekl mluvčí areálu Petr Toman.

Asociace horských středisek se podle Drápala shodla, že ceny skipasů se letos zvýší. Prozatím však prý nelze říci, o kolik. Určité zvýhodnění by měli mít například ti, kteří si skipas koupí on-line.