Taros je víceúčelové bezosádkové vozidlo, které zvládne operace v nejnáročnějších terénech. Je určeno k podpoře mechanizovaných, průzkumných i speciálních jednotek, přičemž jim poskytuje okamžitou informační převahu nad nepřítelem a bojovou i logistickou podporu.

Systém umí přesně zaměřovat cizí jednotky i jejich palebná postavení a zároveň na sebe dokáže upoutat pozornost – proto je určen pro manévrování v rizikových prostorech, kde slouží jako nad míru inteligentní nástroj k zajištění průzkumných úkolů. Vzhledem k tomu, že je vyvíjen s tím, aby obstál i pod plnou palbou, chrání nejen lidské životy, které by se jinak při taktických operacích mohly ocitnout v ohrožení.

Plně autonomní stroje Bakus od firmy VitiBot budou obdělávat vinohrady ve vinařství Kolby v Pouzdřanech a ve vinařství Vinselekt Michlovský
Nikdy nespí a jede nonstop. Robot ve vinohradu zastane práci za dva traktory

„Využití bezosádkových vozidel je správný krok na cestě k dosažení minimálních ztrát na bojišti a maximálního informačního potenciálu. Ve VOP CZ pracujeme na vytvoření vysoce autonomního bezosádkového vozidla, které dokáže vyhodnotit situaci a zareagovat rychleji než při zásahu člověka,“ říká Marek Špok, generální ředitel Vojenského opravárenského podniku.

VOP se zaměřuje na výrobu a vývoj vojenské techniky a šikovný bojový průzkumník, který dokáže realizovat mise i pod palbou nepřítele, patří k jeho hlavním současným projektům.

Již čtvrtá generace vozidel 

Příběh multifunkčního kolového robota se začal psát už v roce 2004. Tehdy se na půdě UNOB zrodila myšlenka autonomně fungujícího vozidla pro podporu boje i logistiky vojenských jednotek. Jeho vývoj pak probíhal déle než deset let a VOP CZ se dnes může pochlubit již čtvrtou generací těchto vozidel. Jde přitom o jedinečný český výrobek na světové úrovni.