Skautské oddíly jsou rodiči a dětmi vyhledávány především pro bezpečné, užitečné a výchovné aktivity v přírodě. Od prvních dní pandemie se ale ukázalo, že spíš než partu rozvážných kliďasů, připomínají dobře vycvičenou vojenskou jednotku s pevnou disciplínou.

„Skautská pomoc se rozjela v podstatě okamžitě, dříve, než nějaké kroky začala podnikat města, která se na nás pak hodně obracela. Bylo to spontánní, hodně přirozené a nebylo potřeba nikoho přemlouvat,“ vzpomíná vedoucí skautského střediska Dýmka z Habartova Lukáš Cupal. „Založili jsme dobrovolnickou skupinu a hned se šily roušky. V podstatě jsem několik týdnů nemyslel na nic jiného než na zavážení látek, shánění gumiček, rozvážení hotových roušek,“ poznamenává s úsměvem.

Prostitutky. Ilustrační foto
Místo v baru dělá žena erotické masáže. Pandemie ale tvrdě zasáhla i prostituci

Stejnou zkušenost mohou potvrdit i ostatní vedoucí nejen z Karlovarského kraje, ale z celého zbytku republiky. Do současnosti skauti pomáhají všude a měrou vrchovatou. Prošli si i první linií, v přeplněných nemocnicích na covidových odděleních nebo v domovech pro seniory. „Pomáhali jsme sestrám, dělali sanitářskou činnost. Nejvíc nás překvapilo, jaký nápor na psychiku zdravotníci v nemocnici zažívají,“ popisuje Jan Kučera vedoucí střediska Smrčina Aš.

Pomoc oceňují i mezinárodní organizace

Pomoc skautů oceňují jednotliví příjemci pomoci, města ale také mezinárodní organizace. Celosvětové skautské hnutí bylo za službu společnosti letos v únoru nominováno na Nobelovu cenu za mír.

Pomáhání ostatním skauty sice naplňovalo, nicméně samotná organizace procházela v České republice další těžkou zkouškou. Přestože ji nezadupával do země žádný další totalitní režim jako v minulosti, běžná činnost se úplně zastavila. „Činnost jsme obnovili v podstatě až v létě, kdy proběhly tábory. Na podzim ale nastala opět pauza a od té doby se, kromě dvou týdnů v prosinci, setkávat nemůžeme,“ potvrzuje Jiří Veselý, vedoucí střediska Arnika v Horním Slavkově. 

Kostelník Antonín Štěpanovský na archivním snímku při velikonoční mši
Kvůli epidemii církev chudne, ale získává i nové příznivce

Skauti se ale rychle přizpůsobili a radikálně změnili činnost. Typickou společnou činnost v přírodě a klubovnách nahradilo online prostředí, moderní aplikace a nápadité individuální aktivity. „Hráli jsme třeba štafety přes mobilní aplikaci WhatsApp, zdobili každý zvlášť jeden společný stromeček v lese, hledali individuálně poklady, nebo jsme plnili úkoly po městěpřevlečení za tajné agenty. Byly to drobnosti, ale děti to hrozně bavilo a vytrhlo je to ze stereotypu, ve kterém jsou. Nadšení u nich vidím velké, pro každou “špatnost,“ popisuje aktivity vedoucí Šárka Chocová, ze střediska Jestřáb Chodov

Otazník visí nad tím, jaké dopady bude utlumení činnosti mít na členskou základnu a zda děti neztratí návyky a chuť se skautingu věnovat. Organizace věří, že ji pandemie spíše posílí a malí skauti i jejich rodiče v ní vydrží. „I přes nepříznivé podmínky, ve kterých musel skauting fungovat, skautů a skautek za minulý rok přibylo, oproti předchozímu roku o téměř devět stovek,“ vypočítává mluvčí českého skauta Barbora Trojak. Celorepublikově bylo v polovině března v organizaci zaregistrováno téměř 69 tisíc dětí.

Kuchař domova Clementas v Mlékovicích na Kolínsku Pavel Štěpánek
V luxusním hotelu skončil kvůli covidu. Teď šéfkuchař vaří v domově důchodců

Tlustou čáru ale za pandemií jen tak neudělají. „Naučili jsme se hodně věcí dělat jinak, online činnost už zůstane naší součástí. Navíc se díky online schůzkám k nám vrací i odrostlí skauti, vysokoškoláci, kteří už žijí třeba v Praze, a opět měli čas a příležitost obnovit kontakt,“ pochvaluje si Šárka Chocová. Bude potřeba také splnit nějaké úkoly, které mají v pandemii kořeny. „Jedna seniorka nám nechávala peníze za nákupy, které jsme pro ni obstarávali. Nechat si peníze nepřipadá v úvahu. Takže jsme se rozhodli, že až pandemie skončí, nakoupíme za peníze barvy, štětce a natřeme jí plot u domu. To bude pěkná tečka,“ uzavírá Šárka Chocová.

Vítězové, poražení a přeživší covidové krize

Seriál Deníku o tom, jak se Česko bude dostávat zpět do normálních časů. Celý duben a květen v Deníku. V nejbližších dnech vás čeká:  

Úterý 27. 4. – Umění v krizi. Příběh tanečníka, kterého zachraňují zahraniční granty

Čtvrtek 29. 4. – Vyrostli v pandemii. Malou firmu z Věstonic proslavil projekt balíků na míru

Pondělí 3. 5. – Bez kroužků a bez soutěží. Příběhy žáků uměleckých škol