Plyne to z informací, které členům odborové organizace sděluje předseda Podnikové rady Odborů Kovo Jaroslav Povšík v týdeníku Škodovácký odborář.  S tím, že zástupci odborové organizace nadále jednají s představiteli firmy o podobě výroby a podmínkách pro zaměstnance, kteří museli zůstat doma.

Zaměstnanec automobilky Mercedes-Benz pracuje s ochrannou rouškou na montážní lince
Problémy s čipy pokračují. Automobilky by mohly krizi čelit až do roku 2023

Třeba v mladoboleslavských svařovnách, montážích nebo v lakovně A byly v pátek zrušeny všechny směny – byť ne pro všechny zaměstnance to znamenalo původně neplánované volno; někde se věnují odbourávání rozpracovanosti.

„I nadále se nám daří vyjednávat náhradu mzdy v případě překážky zaměstnavatele ve výši 85 procent průměrné mzdy,“ shrnul situaci Povšík, podle jehož slov je aktuální nejen udržení odměňování, ale i hledání cest pro plné zachování zaměstnanosti.

Propouštění se nechystá 

Šéf škodováckých odborů ujišťuje, že díky rozsáhlému sociálnímu a záchrannému systému se zaměstnanci propouštění bát nemusejí – a postaráno prý bude i o stovky zaměstnanců, s jejichž využitím na dosavadních pozicích se do budoucna nepočítá kvůli zrušení projektu nástupce modelu Škoda Fabia Combi. Zejména z nářaďovny, kde se věnují výrobě lisovacího a částečně i svařovacího nářadí.

Zatímco majitelé elektromobilů mohou beztrestně zaparkovat v libovolném parkovacím domě, tak lidem, kteří vlastní vůz na „plyn“ je toto kryté stání prakticky zapovězeno.
Elektrická auta do garáží mohou. „Plynařům“ jsou ale parkovací domy zapovězené

Pro nářaďovnu se jednak shánějí jiné zakázky, jednak se připravuje převedení některých pracovníků na jiné pozice v rámci společnosti. Měly by jim být zachovány mzdový tarif i možnost návratu na původní pracoviště, až pro ně opět bude uplatnění v nářaďovně.

Problém s čipy z Malajsie, kde covidová pandemie způsobila citelný výpadek výroby v tamních továrnách, podle škodováckých odborů nadále trvá. Dostupné informace prý naznačují, že v příštích týdnech se situace zřejmě nezmění – a navíc výrobci polovodičů ohlašují zdražování.