Vychovává dvě malé děti, z nichž jedno, devítiletá Alexandra, trpí autismem v kombinaci s mentální retardací. Kvůli péči o nemocné dítě nemůže pracovat.

Těsně po svatbě jí zemřela maminka, pak i tchyně, dvě opory – a vše dovršilo úmrtí manžela Romana, který však už byl v posledním období života alkoholikem.

Zdědila sice po něm rodinný dům na dobré ostravské adrese, ale také dluhy, před manželkou navíc většinou utajené.

Všeho zlého do tuctu

S pomocí sociální pracovnice Terezy Ševčíkové se teď novou životní etapou pomalu prokousává. Není to nic snadného, neboť finanční tíseň mladou ženu neúprosně sráží na kolena. Z iniciativy sociální pracovnice k ní přichází zkušená finanční poradkyně Pavlína Vysloužilová ze skupiny Partners, aby společně nalezly řešení.

Poradkyně Pavlína Vysloužilová
Zbrklé půjčky jako závaží. Zůstane rodině střecha nad hlavou?

Poradkyně záhy udělá rozbor rodinného rozpočtu, na jehož konci je ovšem zhrozená, i když už ve své profesi zažila u lidí ve finanční tísni leccos. Po sečtení všech výdajů (byť jakkoli skromných) totiž matce se dvěma dětmi zůstává na volné použití sedm set korun a součet dvanácti jednotlivých dluhů obnáší 600 tisíc korun.

Jak už to bývá, z větší části stojí za nimi nebankovní finanční instituce, o jejichž dravosti nelze pochybovat. Hrozí, že při první opožděné splátce rodina přijde o dům.

Hop nebo trop

Pavlína Vysloužilová předkládá za této situace mladé ženě dvě možná řešení. Prvním je konsolidace dluhů, tedy jejich sloučení do jednoho, se značným snížením měsíčně splácené částky.

Druhé řešení spočívá v prodeji domu, za který by rodina utržila asi čtyři miliony korun, a ty by vystačily jak na umoření dluhů, tak na koupi jiného bytu. Darina Stuchlíková se odvážně rozhoduje pro první možnost. Anebo je na místě použít spíše – nerozvážně? Ukáže až život. 

Další díl finančně-osvětového seriálu „Krotitelé dluhů“ Česká televize odvysílá v pondělí 1. listopadu ve 21.50 na prvním programu.