„V rámci programů COVID I, II a COVID Praha byla k 6. květnu schválena podpora více než tisícům živnostníků, malých a středních podnikatelů v objemu více než 8,2 miliard korun,“ říká Karel Havlíček, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu (MPO).

Na ty, na které se dosud nedostalo, podle něj myslí chystaný program COVID III. V něm bude alokováno 150 miliard korun, což znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 miliard korun a podpořit tak může kolem 150 tisíc OSVČ a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců.

U „ošetřovného“ pro OSVČ přišly ke konci dubna na MPO žádosti celkem od 68 tisíc žadatelů. „K 5. květnu MPO zhodnotilo 60 tisíc žádostí o „ošetřovné“ OSVČ, z toho se muselo pouze 1 500 zamítnout a 20 tisíc vrátit k doplnění. 35 tisíc žádostí bylo schváleno, z toho už 30 tisíc bylo proplaceno v celkové částce zhruba 200 milionů korun,“ vypočítává náměstkyně ministra průmyslu Silvana Jirotková.

Kompenzační bonus

V pondělí 4. května začalo ministerstvo průmyslu a obchodu přijímat také žádosti o dotace v programu Technologie COVID-19. Jen první den se zaregistrovalo 85 projektů s celkovou požadovanou dotací 410 milionů korun. „Z programu se podpoří růst malých a středních podniků, které vyrábí zdravotnické prostředky a prostředky osobní ochrany nebo likvidují infekční odpad,“ doplňuje náměstek ministra průmyslu Marian Piecha.

Nadále běží také kompenzačního bonus pro OSVČ – takzvaná Pětadvacítka. V ní Finanční správa vyřídila k 4. květnu celkem 444 603 žádostí. Celková suma zadaná příkazem České národní bance byla 10,7 miliardy korun.

Živnostníci to nevzdávají.Zdroj: DeníkZ programu Antivirus, který připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, už šlo na pomoc zaměstnavatelům a zaměstnancům téměř 1,9 miliardy korun. I díky této podpoře se podařilo zachovat více než 260 tisíc nejohroženějších pracovních míst. Antivirus bude fungovat i v dubnu a květnu, zvažuje se i jeho další prodloužení.