Účinná pomůcka poslouží záchranářům, kteří jsou v první linii boje s koronavirem

UŠLECHTILOU POMOC HASIČI OCENÍ

„S hasiči spolupracujeme dlouhodobě a jejich práci si v této mimořádné době velice vážíme. Jsou v první linii boje proti koronaviru. Naší absolutní prioritou, zejména v tomto nelehkém období, jsou i nadále spolehlivé a bezpečné dodávky zemního plynu domácnostem i podnikům. Jako odpovědná firma však chceme také pomáhat. Jsme proto velice rádi, že můžeme přispět k ochraně zdraví hasičů, na jejichž pomoc se spoléhají miliony lidí v celé zemi,“ uvedl k tomu provozní ředitel společnosti GasNet Pavel Káčer.

V nejbližších dnech nanofiltry dostanou k dispozici krajské správy Hasičského záchranného sboru ČR.

„Podpora ze strany společnosti GasNet je pro nás důležitá. Díky ní přidělíme našim zaměstnancům další efektivní osobní ochranný prostředek – a to bez zatížení státního rozpočtu, což v dnešní situaci není nezanedbatelné,“ vyhlásil brigádní generál Slavomír Bell, ekonomický náměstek generálního ředitele HZS ČR.

ROUŠKA S NANOFILTREM NAHRADÍ I RESPIRÁTOR

Rozhodnutí o podpoře je výsledkem dobrých vztahů společnosti GasNet s vedením Hasičského záchranného sboru ČR. Hodnota pomoci je 1,3 milionu korun. Samotné nanofiltry vznikly ve spolupráci společností Elmarco a Drylock Technologies. Na vývoji se podílela i Technická univerzita v Liberci.

„Filtr z nanomateriálu stačí vložit do látkové roušky s kapsou. Vložka zachytí až devadesát procent částic s průměrem odpovídajícím velikosti viru. Pokud rouška dobře přiléhá k obličeji, nahradí dokonce i respirátor, kterých je ostatně stále velký nedostatek,“ říká profesor Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie na zmíněné univerzitě.

Společnost GasNet se dlouhodobě profiluje jako jeden z největších partnerů profesionálních i dobrovolných hasičů v Česku. Už deset let je i generálním partnerem ankety Dobrovolní hasiči roku. Dobré vztahy jsou postaveny na mnohaleté spolupráci a na společných hodnotách – spolehlivosti, bezpečnosti a profesionalitě.

PETRA LESNÁ