Po pečlivém zvážení možností byla vybraná varianta, která zákazníky zatíží jen minimálně.

„V posledních týdnech vzrostla cena zemního plynu, který je naším primárním palivem skokově o více než 100 procent. Pokud bychom měli toto reálné zvýšení přenést na naše zákazníky, museli bychom zvýšit cenu tepla o 50 procent. To ale udělat nechceme a ani neuděláme, “ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Teplárny Brno mají velkou část plynu pro stávající topnou sezonu již nakoupenou. Proto jsou schopny zvýšit cenu pouze o 25 procent.

„Současně také minimálně v následujícím roce nebudeme generovat zisk z prodeje tepla,“ dodal Petr Fajmon.

Ilustrační foto.
Mlékárna Madeta od ledna zdraží. Ceny vzrostou o dvě až tři procenta

To, že navýšení ceny tepla nekopíruje skutečný strmý růst ceny plynu na burze, je možné především na základě dlouhodobé strategie nákupu zemního plynu, kterou Teplárny Brno uplatňují.

„S nákupem plynu pro rok 2022 jsme začali už v roce 2019 a pokračovali v následujících letech, v současnosti tak máme větší část potřebného množství zajištěnou u svých obchodních partnerů,“ ujistil finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

V posledních týdnech roste na evropském trhu cena energií skokově. V tuzemsku minulý týden například společnost ČEZ zvýšila cenu elektřiny o 63 procent.

Tento týden pak ukončil činnost jeden z velkých dodavatelů elektřiny a zemního plynu na českém trhu firma Bohemia Energy. Podle středečního vyjádření Bohemia Energy ji k razantnímu kroku přiměl právě přetrvávající extrémní růst velkoobchodních cen energií na burze.