Některé zoologické zahrady kritizují chaotičnost opatření. Větší zoo odhadují ztráty kvůli nynějšímu uzavření na miliony korun. Velkou ranou je vládní rozhodnutí i pro Zoo Praha. Za téměř devadesát let své historie ještě nikdy nemusela být návštěvníkům uzavřena tak dlouho.

„Pětačtyřicet dnů, kdy byla (zoo) zavřená na jaře, a následné omezení provozu vedly ke ztrátě, jejíž výši odhadujeme na přinejmenším 45 milionů korun. Předpokládali jsme, že tahle ohromná ztráta naroste do konce roku ještě o 20 až 30 milionů korun, avšak nynější další vynucené uzavření povede k tomu, že bude bezpochyby ještě vyšší," sdělil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek na webu zoologické zahrady.

Zoo nemůže jen tak zavřít

Příjmy zahrady netvoří zdaleka jen vstupné od návštěvníků. Dalšími důležitými položkami jsou finance, které druhotně z návštěvnosti plynou. Například z prodeje suvenýrů, parkovného či pronájmu stánků a restaurací. Pražská zoo má samozřejmě svého zřizovatele – hlavní město, to ale v současné době také nemá dvakrát na rozdávání.

Zdroj: Youtube

Zoologické zahrady patří mezi zařízení, která nemohou prostě zavřít, ani své výdaje nějak výrazně snížit. Zvířata potřebují krmení i péči. Je třeba uhradit energie nezbytné pro řádné fungování zahrady i mzdy zaměstnanců. Zoo se snaží i sama aktivně svou finanční situaci zlepšit.

„S ještě větší radostí než na jaře nyní uvítáme i vaši podporu: Adoptujte a sponzorujte prosím naše zvířata, nakupujte v našem e-shopu a pořizujte si „Vstupenky na lepší časy“. Za každou, i tu sebemenší, pomoc vám budeme vděčni,“ vyzval všechny fanoušky zahrady ředitel Bobek. Zároveň slíbil, že se všem zájemcům zoo otevře alespoň virtuálně, prostřednictvím oblíbeného youtubového kanálu „Krátce ze zoo“, webu zoologické zahrady i sociálních sítí.