RYCHLÁ ŘEŠENÍ

Na začátek můžete začít jednoduchými kroky, jejichž účinek se dostaví téměř okamžitě. Patří sem třeba umístění reflexní fólie za radiátor. Ta odráží teplo zpět do místnosti, čímž částečně snižuje tepelné ztráty.

Mnozí lidé se možná bojí v zimě větrat, aby v místnosti neztratili pracně získané teplo. Větrání je však důležité pro to, aby se v místnosti uchovávalo správné vnitřní klima. Odborníci doporučují krátké intenzivní větrání, přičemž neuškodí ani průvan. Pokud byste naopak nechali po delší dobu okno v poloze „větrání“, zdi se ochladí a vytápění místnosti přijde nazmar.

Úspory přináší i udržování správné relativní vlhkosti vzduchu, což je kolem čtyřiceti procent. Pokud je vlhkost nižší, snadno získáte pocit, že je třeba přitopit.

Běžnou chybou domácností je úplné vypínání radiátorů při odchodu do práce. „Zákazníci nám často říkají, že ačkoli topení pravidelně vypínají, spotřebu energie se jim nedaří omezit,“ říká Libor Holub ze společnosti Bohemia Energy.

Správně byste měli při odchodu z domova teplotu pouze snížit. Při úplném vypnutí topení
a vychladnutí místnosti se totiž spotřebuje na opětovné vytopení mnohem více energie.

Radiátory je dobré před podzimem očistit a zbavit prachu – a velkou službu prokáže také pravidelné odvzdušňování, ideálně případě jednou za tři měsíce. Jinak se místnost dostatečně neprohřeje a obyvatelé bytu mají pocit, že stále topí málo. Radiátory ničím nezakrývejte.

DLOUHODOBÉ INVESTICE

Nižší spotřebě energie pomůžou samozřejmě i větší investice. Nabízí se zateplení střechy
a fasády i výměna oken a dveří. Částečné řešení spočívá v instalací těsnění.

Výhodnou investicí bývá podlahové vytápění, díky kterému lze v místnosti snížit teplotu
o dva-tři stupně oproti vytápění klasickému. Navíc tento způsob vytváří v bytě příjemnou atmosféru.

Expert společnosti Bohemia Energy také radí, jak pracovat s teplotou. „V českých domácnostech mnohdy převládá teplíčko, ale každý stupeň navíc něco stojí. Jestliže se teplota v přetopené místnosti sníží jen o jeden stupeň, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent,“ vysvětluje Libor Holub. Navíc není nutné, aby byla teplota v každé místnosti stejná. Pro pohodlnou regulací lze doporučit montáž termostatických hlavic na radiátory.

Zásadní investicí, kterou si rodina zajistí výhodnější podmínky dlouhodobě, je výměna starého kotle za nový. Náklady na vytápění tím výrazně klesnou. Navíc, pokud se majitel stará i o pravidelnou údržbu kotle, dosáhne vyšší účinnost zařízení a nižší spotřebu paliva.

ZMĚNA DODAVATELE

Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit za energie, je neplatit zbytečně mnoho. Přestože řada obchodníků odběratelům zdražila zejména elektřinu, zájemci stále najdou výhodnějšího dodavatele. „Nedívejte se však jenom na cenu, ale prověřte si také to, zda jde o férovou
a spolehlivou firmu s dobrým zákaznickým servisem,“ radí Libor Holub.

Pokud se rozhodnete, že výdaje na tento účel zásadně zkrotíte, pomůžou vám i energetičtí poradci. Například odborníci ze společnosti Bohemia Energy poskytují individuální poradenství zdarma. „A to všem zájemcům. Tedy i těm, kteří nejsou našimi zákazníky,“ upozorňuje Libor Holub.

Tak co, jste na topnou sezónu řádně připraveni?