Objekt koupila společnost Nemak, začátkem příštího roku v něm chce spustit výrobu schránek bateriových článků pro nové elektromobily Mercedes Benz. V plánu má zaměstnat přes sto lidí.

„Nové zaměstnance hledáme zejména v oblasti CNC obrábění, MAG svařování, unikátní technologie spojování, vypěňování či kontroly kvality,“ popsal finanční ředitel Nemak CZ Jaroslav Šulc. Schránky baterií pro nové elektrické vozy automobilky Mercedes-Benz projdou celkově 35 různými výrobními kroky a vzhledem k velikosti a váze jednotlivých komponentů se počítá s plně automatizovanou linkou.

Nemak chce do areálu v Podbořanech investovat několik desítek milionů euro. Díky novému závodu s jiným zaměřením získá společnost podle Šulce pestřejší výrobní portfolio. „Elektromobilita má do budoucna nahradit ustupující výrobu spalovacích motorů a pro společnost Nemak to znamená možnost účastnit se na rozvoji tohoto odvětví,“ vysvětlil.

Camping Rožnov, vítěz ankety Kemp roku
Nabídka kempů se každý rok zlepšuje. Nejlepší je podle ankety Camping Rožnov

Společnost Nemak byla založena v roce 1979 v Monterrey v Mexiku, v 16 zemích světa má 36 výrobních závodů orientovaných na spalovací motory – produkují zejména hlavy válců, bloky a převodovky. V regionu je známý závod v průmyslové zóně Joseph v Havrani u Mostu, kde pro automobilový průmysl téměř dvacet let Nemak vyrábí především hliníkové díly. Druhou továrnu v České republice chce společnost otevřít na začátku roku 2023 právě v Podbořanech.

Nemak se zařadí k několika továrnám, které ve městě zaměstnávají větší počet lidí. Dalšími jsou například Valeo, Izopol nebo Logit. Podbořany mají jednu z nejnižších nezaměstnaností mezí městy a obcemi v okrese Louny, a to pět procent. Zda v novém provoze najde zaměstnání někdo z těch, kteří jsou nyní v evidenci úřadu práce, se teprve ukáže.