Jak se vietnamští obchodníci připravují na zavedení EET? Obstarali si již potřebné vybavení?
Myslím, že všechny restaurace to stihly včas. U maloobchodů je to podobné jako u českých obchodníků – nechávají to na poslední chvíli. Informací ale mají díky vietnamským médiím dost. Nabídky pokladních systémů jsou ale až moc chaotické. Pokladní systémy ve vietnamštině dokonce nabízejí i české firmy.

Nebudou vietnamské večerky a restaurace kvůli EET zdražovat své zboží?
Moji kamarádi a známí říkají, že nezdražují. Ale uvědomte si, že vietnamské večerky mívají otevřeno už brzy ráno a zavírají pozdě večer. Obchodníci jim obětují svůj čas, aby zákazníci měli pohodlí – neměli by tedy být ochotni si za to nějakou korunu připlatit?

Čtěte také: Ceny jídel a pití v restauracích v prosinci stouply o tři procenta

Jsou lidé sedící v malých večerkách skutečně jejich majitelé? Nestává se spíš, že by si je bohatí vietnamští podnikatelé najímali jako pouhé prodavače?
V Praze a větších městech to sice může být větší byznys, kde samotná rodina nestačí. Ale takových obchodů je stále ještě málo, většinou se opravdu jedná o rodinné podniky. Konkurence je velká, takže nemají další zaměstnance. Prodávají v nich manželé nebo sourozenci, prostě příbuzní. Jejich cílem je uživit sebe a hlavně děti, které chodí do českých škol. Až potom jim může jít o rodinu ve Vietnamu.

Mnoho tuzemských obchodů zejména v malých obcích na venkově provozují starší místní obyvatelky. Často hlásí, že ze strachu z moderních technologií s obchody skončí. Počítají vietnamští obchodníci s tím, že zaujmou jejich místo a ještě více tedy rozšíří své podnikání na venkově?
Vietnamci jsou ochotni pro své podnikání hodně obětovat. Pracují sami bez zaměstnanců a tráví prací více času na úkor toho, že nemají volný čas na koníčky nebo sport. A někdy ani na své děti, pro které to všechno dělají. Takže pokud by český obchodník zavřel podnik třeba kvůli vysokým nákladům na své zaměstnance nebo kvůli tomu, že provozní dobu nepřizpůsobil místním lidem, tak to jistě bude možné zkusit. Jinak ale samozřejmě nemá smysl rozjíždět podnikání tam, kde už jiný třeba několikrát zbankrotoval.

Nepřehlédněte: Na demonstraci proti EET a vládě se v Praze sešlo asi tisíc lidí

Češi si často myslí, že vietnamští obchodníci neplatí daně a pouze u nás využívají výhodné podmínky pro podnikání. Co podobným názorům říkáte?
Je to dáno paušalizováním a snahou médií o zvýšení sledovanosti. V dnešní době už je to jiné než dřív. Vietnamci se pouštějí do nových druhů podnikání a služeb. Z mladých Čechů vietnamského původu jsou doktoři nebo právníci. Mnozí z nich jsou úspěšní, jen se o nich příliš nemluví. Proto se snažíme dát dohromady tyhle „banánové děti" a pomoci s nimi překlenout bariéru mezi Vietnamci a Čechy. Když spolu lidé nemluví, je těžké se vzájemně pochopit.