Smlouvu na opravu a modernizaci tanků T-64 ukrajinské armády uzavřel šenovský státní podnik na základě memoranda mezi státními podniky VOP CZ a ukrajinským státním koncernem Ukroboronprom letos v únoru.

Ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že Česká republika podporuje a bude podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruskému agresorovi. „Poskytujeme nepotřebný vojenský materiál, cvičíme ukrajinské vojáky a nyní pomáháme i s opravami ukrajinské techniky. U výcviku i oprav nabízíme naše znalosti a schopnosti, a od Ukrajinců získáváme neocenitelné zkušenosti z boje.“

Jan Lipavský na konferenci Globsec
Dodávka českých bitevníků L-159 Ukrajině? Ministr Lipavský nevidí problém

Neurčený počet tanků T-64 sovětské výroby musí zaměstnanci VOP CZ zvládnout opravit ještě do konce letošního roku. Ředitel VOP CZ Marek Špok možnost opravovat techniku, která pak jde rovnou na frontu, vnímá jako skvělou příležitost. Dodal, že pracovníci jeho podniku v minulých týdnech navštívili na Ukrajině závody Ukroboronpromu, aby navázali vzájemnou spolupráci.

Desítky let ve skladu 

Podle ředitele šenovského opravárenského podniku byly zmíněné tanky desítky let umístěné ve skladech a vyžadují kompletní demontáž, výměnu mnoha náhradních dílů a plnou obnovu bojeschopnosti.

„Obecně platí, že modernizace bude probíhat pod technickým dohledem odborníků ukrajinské strany, vzhledem k její přímé účasti. Tanky budou vybaveny prostředky optického pozorovacího systému, dokonalejší komunikací a tak dále,“ vysvětlil Marek Špok a upozornil, že vše bude probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření.

Spoluautor kampaně Dárek pro Putina Martin Ondráček
Složili se na něj Češi. Tank Tomáš už byl nasazen do bojů na Ukrajině

Generální ředitel Ukroboronprom Jurij Husjev věří ve skvělé vyhlídky vzájemné spolupráce. Dohoda s VOP CZ vzešla ze smlouvy o vytvoření společného obranného klastru s Českou republikou, kterou Ukroboronprom a Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) uzavřely na konci loňského roku.

„Spolupráce zahrnuje výrobu vojenské techniky, zvýšení výroby munice různých ráží, rozvoj obslužných uzlů pro údržbu a opravy protiletadlových zbraní, jakož i spolupráci v oblasti špičkových technologií, zejména vytváření společných vědecko-výzkumných center,“ doplnil Husjev. 

První kontrakt tohoto typu 

Podle Aleše Vytečky, ředitele AMOS, která obě společnosti propojila, je VOP CZ prvním podnikem, který podobný kontrakt podepsal.