Moderní elektrický vinohradnický stroj získala v pondělí 3. dubna hned dvě vinařství na Břeclavsku. Plně autonomní stroje Bakus od firmy VitiBot budou obdělávat vinohrady ve vinařství Kolby v Pouzdřanech a ve vinařství Vinselekt Michlovský.
V obou vinařstvích bude robot zatím pracovat na kultivaci půdy pod hlavami révy. Později se přidají doplňky, které budou dostupné nejdříve na podzim tohoto roku. „Na dlouho očekávaný a žádaný rosič pro chemickou ochranu vinic si počkáme ještě o rok déle,“ odhaduje vedoucí prodeje a servisů značky New Holland Zdeněk Homola.

Zájem vinohradníků o robota je poměrně velký. „Stále více si uvědomují možnosti, které robot nabízí. Zajímají se o jeho provoz. Tento rok budeme robota u těchto zájemců předvádět,“ dodal Homola.
Vinaři v regionu vítají, kolik práce moderní stroj zastane. „Autonomní stroj udělá tolik práce jako zhruba dva traktory,“ řekl Miloš Michlovský z firmy Vinselekt Michlovský. Patří mezi průkopníky zavádění nových metod do praxe.
Nižší náklady
Ušetřit s robotem náklady za pracovní sílu a využít jeho technické možnosti a umělou inteligenci v terénu. To je pro Vinařství Kolby jeden z hlavních důvodů, proč speciální stroj do vinohradu pořídili. „S VitiBotem bychom se měli dostat na polovinu nákladů, které vydáváme za lidi, kteří nám pomáhají,“ říká Ondřej Stejskal, ředitel vinařství Kolby v Pouzdřanech na Břeclavsku.
Autonomní stroj si tady pořídili hlavně kvůli novým výsadbám. „Máme mnohem více hlav na hektar. Robot umí okopávat nové výsadby, což mechanické stroje většinou neumí. A v tom vidíme výhodu,“ uvedl Stejskal.

Novým majitelům předala elektrické vinohradnické roboty firma AGROTEC Group. Pro velký zájem vinohradníků se společnost dohodla se Svazem vinařů ČR a Slovenska uspořádat Viniční dny se zaměřením právě na udržitelnost tuzemského vinohradnictví. Místa pořádání jsou Vinice Hnanice, Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice, Chateau Bzenec, Karpatská perla a Vinařství Kasnyik. Posledně dvě jmenované jsou na Slovensku.