Moderní elektrický vinohradnický stroj získala v pondělí 3. dubna hned dvě vinařství na Břeclavsku. Plně autonomní stroje Bakus od firmy VitiBot budou obdělávat vinohrady ve vinařství Kolby v Pouzdřanech a ve vinařství Vinselekt Michlovský.

V obou vinařstvích bude robot zatím pracovat na kultivaci půdy pod hlavami révy. Později se přidají doplňky, které budou dostupné nejdříve na podzim tohoto roku. „Na dlouho očekávaný a žádaný rosič pro chemickou ochranu vinic si počkáme ještě o rok déle,“ odhaduje vedoucí prodeje a servisů značky New Holland Zdeněk Homola.

Bez řidiče. Unikátní robot pomáhá pěstitelům přímo ve vinici. Při vinohradnickém jarmarku Kázání ve vinici na Břeclavsku představili také elektro herbicid. Stroj likviduje plevel dávkou elektrického proudu. Bezpečně a bez nutnosti chemického postřiku.
VIDEO: Sbohem chemii. Robot Bakus okope vinici, další stroj ničí plevel proudem

Zájem vinohradníků o robota je poměrně velký. „Stále více si uvědomují možnosti, které robot nabízí. Zajímají se o jeho provoz. Tento rok budeme robota u těchto zájemců předvádět,“ dodal Homola.

Vinaři v regionu vítají, kolik práce moderní stroj zastane. „Autonomní stroj udělá tolik práce jako zhruba dva traktory,“ řekl Miloš Michlovský z firmy Vinselekt Michlovský. Patří mezi průkopníky zavádění nových metod do praxe.

Nižší náklady 

Ušetřit s robotem náklady za pracovní sílu a využít jeho technické možnosti a umělou inteligenci v terénu. To je pro Vinařství Kolby jeden z hlavních důvodů, proč speciální stroj do vinohradu pořídili. „S VitiBotem bychom se měli dostat na polovinu nákladů, které vydáváme za lidi, kteří nám pomáhají,“ říká Ondřej Stejskal, ředitel vinařství Kolby v Pouzdřanech na Břeclavsku. 

Autonomní stroj si tady pořídili hlavně kvůli novým výsadbám. „Máme mnohem více hlav na hektar. Robot umí okopávat nové výsadby, což mechanické stroje většinou neumí. A v tom vidíme výhodu,“ uvedl Stejskal.

Vozí krabice s obuví či módními doplňky. Roboti pomáhají v jihomoravských Pohořelicích vychystávat objednávky zákazníků e-shopu společnosti Leder & Schuh
Nástup robotů. Od výroby míří i do skladů, na operační sály a vinice

Novým majitelům předala elektrické vinohradnické roboty firma AGROTEC Group. Pro velký zájem vinohradníků se společnost dohodla se Svazem vinařů ČR a Slovenska uspořádat Viniční dny se zaměřením právě na udržitelnost tuzemského vinohradnictví. Místa pořádání jsou Vinice Hnanice, Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice, Chateau Bzenec, Karpatská perla a Vinařství Kasnyik. Posledně dvě jmenované jsou na Slovensku.