Po vybavení do přírody, jako jsou spací pytle nebo karimatky, za minulé dny vzrostla na internetu podle Upgates poptávka trojnásobně ve srovnání s průměrným počtem objednávek v posledních čtyřech týdnech.

Upgates sleduje data 1300 on-line obchodů. "Máme zprávy, že některé z českých e-shopů narážejí na své limity ve smyslu skladových zásob tohoto typu zboží. Kromě aktuálně zvýšené poptávky to ovlivňuje už dva roky trvající pandemie covidu-19, která negativně zasáhla výrobu i přepravu zboží ze zahraničních trhů," uvedl obchodní ředitel společnosti Upgates Martin Pech.

E-shop Mall.cz sleduje u spacích pytlů devítinásobný nárůst prodeje, v případě matrací a karimatek jsou prodeje šestinásobné. Mezi tři nejvíce rostoucí kategorie patří kanystry, elektrocentrály a vysílačky.

"Na našich číslech vidíme obrovskou vlnu solidarity s Ukrajinou, a to nejenom v Česku, ale ve všech zemích, kde působíme," řekla mluvčí společnosti Pavla Hobíková. Dodala, že s dodavateli vytvořili dostatečné zásoby, nedostatek zboží tedy nehrozí.

Jako poděkování, ale i na pomoc válkou zmítané Ukrajině uvaří Ivan Senynec (na snímku) ve znojemské restauraci speciální ukrajinské menu.
OBRAZEM: Boršč i čebureky. Kuchař z Ukrajiny uvaří ve Znojmě národní speciality

"Vzhledem k tomu, že sezona outdoorového vybavení, jako jsou spacáky nebo karimatky, obvykle začíná o několik týdnů později, rostou nyní jejich prodeje meziročně v řádech stovek procent, avšak zásoby stále máme," uvedla mluvčí e-shopu Alza.cz Daniela Chovancová. Naopak vyprodané jsou podle ní jodové tablety, u kterých byl růst prodejů v řádech tisíců procent. Další tisíce jodových tablet by měla mít Alza skladem koncem týdne. Vyprodané jsou u tohoto prodejce lékárničky, KPZ nebo některé produkty z kategorie myslivosti. I v tomto případě e-shop na doskladnění podle Chovancové pracuje.

U drogerie k významnému nárůstu nedošlo

Prodeje trvanlivých potravin či hotových jídel na internetu stouply podle Upgates o 70 procent. "Dosud jsme nezaznamenali významný nárůst v sortimentech typu rýže, těstoviny, toaletní papír nebo drogerie, jako tomu bylo v březnu 2020 na začátku pandemie," uvedl dále Pech.

Ilustrační foto.
Dopady války v MS kraji: Chybí muži na stavbách, železárny řeší dodávky rudy

Vyšší prodeje suchých potravin, dětské výživy, ale i hygienických potřeb jako jsou dětské pleny, mýdla nebo zubní pasty, zaznamenaly obchody Albert. Lidé je podle ředitele komunikace společnosti Jiřího Marečka darují na humanitární účely. Mall.cz zaznamenal u dětských plen v poslední době dvojnásobné prodeje. "Zákazníci velmi často k těmto objednávkám přihazují také dětská mléka," doplnila Hobíková.

Rusko minulý týden ve čtvrtek zahájilo invazi na Ukrajinu. Boje dále pokračují. Na pomoc Ukrajině pořádají tuzemská města, školy, podniky či spolky stovky materiálních sbírek.