Pokles hodnoty koruny vůči euru, výrazné zeslabení dovozu ojetých aut ze zahraničí a stoupající zájem motoristů o ojeté vozy v hodnotě do sto padesát tisíc korun. To všechno podle Asociace autobazarů nahrává těm, kteří právě nyní chtějí prodat své staré auto.

„Český zákazník prozatím s koupí automobilu s prodejní cenou nad sto padesát tisíc korun v současné nejisté ekonomické situaci vyčkává. Vozidel s cenou do 150 tisíc je proto na trhu aktuální nedostatek," říká předseda asociace autobazarů APPAA Petr Přikryl.

V důsledku toho jsou autobazary nuceny nabízet výrazně vyšší výkupní ceny, než tomu bylo před několika měsíci.

Nynější stav tak nahrává především těm, kteří hodlají svou ojetinou částečně financovat nákup nového automobilu. Ať už se jedná o zcela nový nebo jiný ojetý.

„Zdá se, že cenového dna ojetin bylo dosaženo a ani epidemie koronaviru hodnotu aut nesnížila, naopak jejich ceny stoupají,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Podle ní lze s ohledem na situaci očekávat postupné zdražování.

„O tom se ostatně mluví i u nových vozů, jelikož vlády zatím nechtějí ustoupit od přechodu na elektromobilitu, který mají zaplatit vyšší ceny klasických vozů. Trendy na trhu nových aut se vždy během několika měsíců promítnou i na trhu sekundárním,“ doplnila Karolína Topolová.

Lepší ceny za výkup ojetin

Kolik můžete dostat navíc?

Škoda Fabia r. 2005 + 8 000 Kč

Škoda Fabia r. 2008 + 14 000 Kč

Škoda Octavia Combi II, 1,9 TDI, r. 2006 + 17 000 Kč

Volkswagen Passat 2,0 TDI r. 2007 + 14 000 Kč 

PETRA LESNÁ