Tím se úročí i prostředky, které na svou investiční příležitost teprve čekají. Začátkům v investování platforma pomáhá také novou funkcionalitou, tzv. Investičními plány. Ty si společně s akciemi a ETF – tedy akciemi obchodovanými na burze - v prvním čtvrtletí roku 2024 zvolilo pro svou první transakci 78 procent nových klientů v Evropské unii.

XTB tak pokračuje v transformaci na přední univerzální investiční aplikaci, což se projevuje i na rostoucím počtu zákazníků – platformu začalo využívat v loňském roce 129,7 tisíc nových klientů a počet těch aktivních se zvýšil na 378,5 tisíc. Investiční společnost XTB se stala prvním brokerem v České republice, který nabízí úrokové sazby z neinvestovaných prostředků na účtech vedených v českých korunách, eurech nebo amerických dolarech.

XTB dělá investování dostupnější
XTB dělá investování dostupnější. V Česku nyní nabízí investiční plány

Pro nově příchozí klienty je zároveň úroková sazba zvýhodněná – pro vklady v českých korunách činí šest procent, pro eurové vklady 4,20 procent a pro účty v dolarech pět procent, když platí po dobu prvních devadesáti dnů od založení účtu. Po uplynutí tohoto období se úroková sazba z neinvestovaných prostředků mění na dvě procenta pro účty v korunách i eurech a na 2,50 procenta pro účty v dolarech.

„Více než pětina našich klientů má účty právě v korunách. Chceme, aby i oni těžili z prostředí rostoucích úrokových sazeb,“ komentuje rozšíření nabídky úrokových sazeb o české koruny David Šnajdr, generální ředitel XTB Česká republika. Úroky se počítají denně a na účty se připisují měsíčně. Vztahují se na neinvestované prostředky stávajících i nových investorů bez ohledu na výši zůstatku.

Rekordní konsolidované výnosy

„Zvýšení úrokových sazeb nabízí investorům možnost vyčkávat na konkrétní investiční příležitost a zároveň si zajistit zhodnocování peněz, i když zrovna aktivně neinvestují. Stále více lidí zvažuje vstup na finanční trhy a my bychom jim rádi nabídli další přidanou hodnotu, když už se rozhodnou s investicemi začít,“ řekl ke zvýšení úrokových sazeb novým klientům Vladimír Holovka, obchodní ředitel XTB pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

I díky novým funkcím získala společnost XTB v loňském roce 129,7 tisíce nových klientů, stejně tak stoupl počet aktivních klientů na 378,5 tisíc. V meziročním srovnání se tak investicím aktivně začalo věnovat o 45,5 procenta klientů platformy více. Na zvyšující se investiční apetit poukazuje i růst hodnoty čistých vkladů, která loni dosáhla 1,9 miliardy zlotých a meziročně tak stoupla o 85 procent. Dlouhodobé trendy na akciových trzích společně s rostoucí klientskou základnou vedly k rekordním konsolidovaným výnosům společnosti v hodnotě 128,7 milionů eur.

Pružná správa vlastního portfolia

XTB zároveň pokračuje v transformaci na univerzální investiční aplikaci a plánuje rozšířit svou nabídku například o nové dluhopisy, penzijní produkty i multiměnovou kartu. Nejnovější služba Investiční plány nabízí zájemcům možnost investovat do fondů ETF podle předem nastaveného cíle. Investoři si tak mohou vytvořit vlastní plán výběrem ETF, o které mají zájem a investovat měsíčně částku od patnácti eur. U jednotlivých investic se dá také libovolně nastavit procentní podíl a možné je jejich flexibilní spravování. V první čtvrtletí letošního roku si 78 procent nových klientů v Evropské unii vybralo jako svou první transakci akcie, ETF nebo zmíněné vytvoření investičního plánu.

„V ETF a pasivním investování dlouhodobě vidíme velký potenciál. Nabízí totiž investorům možnost vytvoření diverzifikovaného portfolia bez nutnosti manuálního výběru jednotlivých nástrojů. Pro naše klienty je tak investování ještě snazší a přístupnější,“ říká Vladimír Holovka.

Stále více Čechů realizuje své plány pomocí pasivního investování
Stále více Čechů realizuje své plány pomocí pasivního investování

Investoři mají v rámci investičních plánů k dispozici přes 365 ETF fondů, které pokrývají různé třídy aktiv i komodit. Investoři tak mohou snadno diverzifikovat vlastní portfolio a přizpůsobit ho svému postoji k riziku a výnosu. Zájem o podílové fondy eviduje XTB především od roku 2021. V posledních třech letech se počet investorů do ETF více než zdvojnásobil.

Plány si investoři mohou doplňovat nebo upravovat přímo v aplikaci; nastavit si lze i opakované platby. Peníze se tak investují automaticky na základě preferencí, které lze kdykoliv upravit podle aktuálních potřeb a investičních cílů. Investoři tak mohou snadno reagovat na nové okolnosti ve svém životě nebo také na trhu. Více informací na www.xtb.cz.