Organizátoři stavěli adventní městečko dlouhé tři týdny, teď nemají finance ani na to, aby ho rozebrali. Musí totiž vracet peníze za pronájmy stánků a kompenzace od státu budou jen v řádech procent z reálných ztrát.

"Dva roky neděláme nic jiného, než že rušíme a přesouváme akce. Zbyly nám z firmy trosky, je to pro nás ekonomicky vražedné a poslední hřebíček. Pokud nepřijdou adekvátní náhrady škod, které přesahují desítky milionů korun," posteskla si Lenka Střítecká z pořádající agentury Art4Promotion.

Ilustrační foto.
Obsloužíme všechny, hlásí některé restaurace. Certifikáty o očkování nevyžadují

Přejmenovávat adventní trhy na farmářské po vzoru města Most se prý nechystá, protože nechce obcházet vládní nařízení. "My hledáme trvalé řešení téhle nespravedlnosti, ne dočasné obcházení nařízení. Informace na internetu jsou zavádějící! Výjimka ze zákazu platí pouze pro celoroční tržiště, kde se prodává ovoce, zelenina, maso," vysvětluje všem, kdo především na sociálních sítích navrhují šalamounské řešení.

Prodávají celé rodiny 

Celá situace kolem rušení vánočních trhů se citelně dotkne osudů dalších desítek lidí. Ve stáncích totiž často prodávají celé rodiny, které si tak vydělávají na živobytí pro většinu roku. Vláda je svým nařízením připravila o veškeré příjmy.

"Je to těžké, když za vámi přijde dospělý chlap se slzami v očích a prosí vás, ať ho nezavřete, že si na to s manželkou půjčili a těšili se, že tu budou několik týdnů prodávat," dodala smutně Lenka Střítecká s tím, že trhů se každý rok účastní také děti z Dětského domova Žíchovec.

"Pořídili si pečící pec na keramiku, kterou celý rok dělají i malují a pak své výrobky prodávají na trzích a právě náš trh je pro ně ten hlavní. Vždycky vše prodají, mají radost z toho, že si vydělají na dárky a baví je prodávat," zmínila pořadatelka trhů.

Snímky z restaurace Plzeňka v Riegrově ulici v Plzni.
Restaurace budou prázdné. Firmy ruší vánoční večírky

Lidé se v pátek přišli s adventním městečkem rozloučit a užít si poslední zbytky vánoční atmosféry před jeho uzavřením. Organizátorům i prodejcům zároveň vyjadřovali podporu. Pořadatelé vánočních trhů v Českých Budějovicích se v těchto dnech snaží vyjednávat s městem i dalšími institucemi, aby zachránili alespoň torzo tradiční akce. Na náměstí by tak mohlo za dodržení hygienických opatření zůstat kluziště i vyhlídkové ruské kolo.