Hlavním tématem letošního ročníku je digitalizace průmyslu, která je zvýrazněná ve speciální expozici Digitální továrna 2.0 v pavilonu F. Společnost Siemens tam představuje lidem například digitální dvojče.pro obráběcí stroje. „Konkrétně je určený pro podporu odborného středního školství. Ať už jsou to učiliště nebo průmyslové školy. Cílem je přiblížit návštěvníkům možnost práce na stroji ve virtuálním prostředí,“ zmiňuje za společnost Siemens Tomáš Duba.
Zástupci firmy na veletrhu také předvádí software pro vzdálenou správu zařízení. „Spatřuji v tom velkou budoucnost. Ušetří peníze i čas. Pokud potřebujete servisovat stroj a máte ho na druhé straně světa, hodně to pomůže,“ říká s nadšením. Zbyněk Pohořelský z Brna.
Základem továren budoucnosti jsou roboti. Dva nové prototypy představují zástupci firmy Kuka v pavilonu P. Jeden z nich robot Kr Scara zvládá od montáže drobných dílů až po manipulaci s materiálem nebo kontrolu. „Robotizace zvyšuje kvalitu výrobních procesů a snižuje náklady. Automatizovaný digitalizovaný závod je spolehlivý, efektivní a více odolný vůči pandemii ve všech průmyslových odvětvích,“ přibližuje za firmu Jindřich Vaňous.
Návštěvníci veletrhu si také mohou prohlédnout nejmenšího šestiosého průmyslového robota.
Páteřní událost
Dopoledne slavnostně otevírají také Českou národní expozici. V rámci ní se představuje čtrnáct státních organizací. „Mezinárodní strojírenský veletrh je páteřní událostí českého veletržního byznysu a hlavní událostí pro český průmysl. Všechny instituce se podílí na podpoře českých firem v určitých fázích,“ sděluje náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová.
Ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš věří, že tento veletrh opět přispěje ke zlepšení české ekonomiky a hospodářství. „Jsem rád, že se tady setkáváme i v této složité době,“ hlásí.
Akce potrvá až do pátku. Představuje se na ní 1016 vystavovatelů z pětatřiceti zemí světa. Vstupenka na místě stojí tři sta korun. Lidé musí být plně očkování na covid, mít prodělanou nemoc nebo platný test.