Před lety zasáhlo ženu ve středních letech vážné onemocnění a následný boj o život roztočil kolotoč finančních problémů. Jak z něj vystoupit? Pomohla finanční poradkyně Pavlína Vysloužilová ze společnosti Partners.

Obráběč a pečovatel

Bilance hospodaření rodiny se dvěma dětmi je neúprosná. Každý měsíc mínus patnáct tisíc korun. Manžel se vzdal zaměstnání, aby se pod tlakem okolností stal manželčiným ošetřovatelem v podstatě na plný úvazek. Proto si jako kvalifikovaný kovoobráběč koupil stroje na leasing a začal podnikat v roli živnostníka. Dům je naštěstí dostatečně velký.

Manželka pobírá invalidní důchod a bere si navíc i práci z chráněné dílny. Příjem ovšem nestačí, neboť jsou zde dluhy ve výši čtyř milionů korun! Souhrnné měsíční splátky dosahují 52 tisíc Kč.

Tomáš Kresl
Podnikatel v sevření covidu. Jak se dostat z nesnází?

Manželé se v minulosti pokusili vytlouct klín klínem. Respektive zalepit několik menších úvěrů jedním dvoumiliónovým z nebankovní společnosti. Sice si tím snížili měsíční splátky, ale zároveň se dostali do velmi nebezpečné situace, neboť František si vzal úvěr jako podnikatel. Na příjemce se tedy nevztahuje ochrana podle zákona o spotřebitelském úvěru.

Podle Pavlíny Vysloužilové ze společnosti Partners, která se na tvorbě seriálu podílí, cílem podobných „půjček“ není nic jiného, než dlužníky vyčerpat, a poté získat příslušný majetek, zde – dům.

Postavit se na nohy

Živobytí, dluhy a další platby stojí rodinu 94 tisíc korun měsíčně. Pokud by vše zůstalo po starém, manžel by musel měsíčně vydělat alespoň 67 tisíc korun, což je i vzhledem k péči o manželku úplně nereálné. Pavlína Vysloužilová proto přišla s efektivnějším řešením.

Prodat větší část pozemku, jež rodina vlastní, a z předpokládaného příjmu 2,5 milionu Kč splatit nejproblematičtější úvěr. Tím by celkové splátky klesly na polovinu. Zlatá nit řešení – už žádné další úvěry.

Příští díl seriálu „Krotitelé dluhů“ Česká televize odvysílá v pondělí 18. října ve 21.50 na prvním programu.