„Potřebujeme příspěvky na zaměstnance, dlouhodobý posun úhrad DPH, méně byrokracie, snadněji dostupné avízované bezúročné půjčky,“ konstatuje Klára Borlová, majitelka obchodu Little Shoes z Písku.

Ta odpovídala ve velkém průzkumu Deníku, který oslovil přes sto živnostníků a podnikatelů z celé republiky s otázkami, zdali je pro ně dostatečná současná pomoc vlády, jež ve středu slíbila podnikatelům postiženým epidemií koronaviru poskytnutí až jednoho bilionu korun. Na přímou pomoc by mělo být vyčleněno asi 100 miliard korun, zhruba 900 miliard korun by měly tvořit záruky.

Podle tří čtvrtin oslovených podnikatelů je tato pomoc ale zcela nedostatečná. „Sliby, kterých slyšíme denně dost, nás nezachrání. Odklad podání daňového přiznání nás nenakrmí,“ zoufá si Stanislav Křížek z CAFE J.O. ve Frýdlantu.

close Pomáhá stát podnikatelům a živnostníkům v této chvíli dostatečně? info Zdroj: Deník zoom_in

Podnikatele rdousí platby za pojištění

Podle mnoha oslovených by v této situaci pomohlo zrušení plateb za sociální a zdravotní pojištění. „To jsou peníze, které nás rdousí,“ říká Jiří Richter, ředitel hotelu lázeňského Krakonoš.

Spokojena se současnou pomocí vlády byla čtvrtina z oslovených podnikatelů. Patří mezi ně třeba Venuše Dušková, kadeřnice ze Sokolovska. „Řekla bych, že opatření vlády nám pomůžou. A to třeba posunutí termínu k podání daňového přiznání,“ míní Dušková.

Podle Tomáše Urbánka, ředitele společnosti Pletiva Dobrý a Urbánek z Ledce u Plzně, je první rovina bezpečnost lidí v této zemi, a to z jeho pohledu vzal stát velmi zodpovědně. „Velký problém přijde s penězi, protože firmy se dostanou navzájem do neschopnosti splácet, takže krok bezúročného úvěru od ČMRZB je vítaný krok, který pomůže spoustě podnikatelů,“ doplňuje Tomáš Urbánek.

Živnostníci v úzkých

Deník se bude příběhům živnostníků a tomu jak (ne)zvládají současnou situaci denně věnovat na svých stránkách i na webu denik.cz/podnikani. Pište nám na e-mail zivnostnici@denik.cz své příběhy a zkušenosti, jak nastalou situaci zvládáte.