Zákazník ji převzít nemusí, pro obchodníky je však elektronická evidence tržeb (EET) povinná. Krátce před „výbuchem" je však na účtenky připravena jen přibližně třetina ze čtvrtmilionové armády podnikatelů, kterých se nynější vlna týká. „Týden do startu a pouhých třicet procent registrací, to je od podnikatelů skoro sabotáž druhé fáze EET," říká Zbyněk Švec, zakladatel pokladního systému Septim.cz.

Čtěte také: Kavárna divadla, kde hraje žena Stropnického, nemá EET. Prý nemusí

Podnikatelé nejprve musí berní úřad požádat o tzv. autentizační údaje, na jejich základě se přihlásí na portál daňové správy a dostanou certifikát, který si nahrajou do pokladny v obchodě. Tento proces trvá řádově i několik dnů. Desítky tisíc podnikatelů tak začátek EET nestihnou a riskují pokutu.

Část prodejců ale tápe. „Nejvíce dotazů přichází v poslední době od řezníků, kterým není úplně jasné, zda se na ně EET vztahuje od příštího týdne, nebo až od příštího roku," popisuje Martin Dvořák z firmy Bizerba dodávající váho-pokladny.

„Povinnost evidovat totiž od 1. března 2017 mají pouze ti, již maso nakoupí, minimálně ho zpracují (např. naporcují) a předprodají zákazníkovi," dodává. Ve všech ostatních případech, tedy pokud řezník prodává maso a výrobky z vlastní produkce nebo z nakoupeného masa vyrábí uzeniny a jiné masné výrobky, se účtenky budou vydávat až příští rok. Specifické případy mohou nastat třeba u pekařů či cukrářů, ale i dalších. Finanční správa na svém webu vydala metodiku s modelovými příklady. Kdo chce mít absolutní jistotu, může za tisíc korun požádat berní úřad o tzv. závazné posouzení, zda do EET spadá, či nikoliv, a případně od kdy.

Nepřehlédněte: EET: obchodníci s obuví mají strach ze sankcí a kontrol

Vždy záleží na tom, jak je zatříděna činnost podnikání (tzv. klasifikace kódy NACE). „Ten, kdo vykonává různé činnosti, může mít pro různé činnosti i různý termín začátku povinnosti evidovat. Pokud se však jedná o okrajovou, doplňkovou činnost, která by měla být v režimu EET evidována dříve než hlavní činnost, pak lze tuto činnost evidovat až současně s činností hlavní," říká Jana Janoušková, daňová specialistka firmy KODAP.

Souběh více činností, kde jedna je hlavní a druhá minoritní, mají třeba kadeřnice, které kromě stříhání prodávají kosmetiku. Nebo opravář hodin, který vedle oprav prodává budíky.