Za pohanským bohem

Ročně tak na Pustevny tímto dopravním prostředkem vyráží více než 200 000 turistů, další sem přijíždějí auty a autobusy. Jako srdce Beskyd jsou Pustevny už trochu překrvené, stačí však pár desítek minut pohodlné chůze a ocitnete se v relativní „divočině“, kde budou vaše děti mlsat skvělé borůvky a babička uvažovat, jestli už zas náhodou do Beskyd nepřešel ze Slovenska nějaký ten medvěd.

Nemusíte přitom vyrážet hned na nejvyšší vrchol pohoří – Lysou horu s jejími 1323 m n. m. Pustevny (vlastně horský průsmyk) jsou totiž obklopeny věncem vyšších hor, z nehož si můžete vybrat: zvolíte nejbližší Tanečnici (1084 m n.m.), vzdálenější Kněhyni (1257 m n.m.), nebo naopak sestoupíte do údolí Bečvy?

Nejfrekventovanější je samozřejmě krátká „hřebenovka“ z Pusteven na bájný Radhošť (1129 m n. m.). Věděli jste, že podle některých pramenů je pojmenován po pohanském vojevůdci, který kdesi v Itálii porazil Římany, za což byl povýšen na boha?

Trochu paradoxní je, že tento bůh, který má v resortu válku, má jméno, které prý původně znamenalo „ten, kdo je rád přijímán jako host“. Jeho uctívání mimochodem nebylo lokální záležitostí: v Německu mají město Radegast a v Polsku hned dvě obce Radogoszcz.

Pro radost ze života

Před výšlapem na Radhošť doporučujeme posilnit se na Pustevnách zelnou polévkou kyselicou (správná má být tak hustá, „aby po ní mohl kocúr běhat“) a skvělými koláči frgály. Po cestě pak můžete přemýšlet, zda je v útrobách hory, protkaných jeskyněmi a chodbami, opravdu ukrytá tajná svatyně Radegasta, jak o tom hovoří svědectví ještě z 19. století.

Benefit pro nové předplatitele:
E-kniha Zázračné Česko v PDF podobě
(v případě koupi předplatného na 3 a 12 měsíců)

Hlavně si však užívejte radosti z krásné přírody v místě, kde se od pohanských dob konaly slavnosti, při nichž padaly konvence a lidé se radovali ze života všemi smysly. Právě tyhle slavnosti – později zvané svatojánské – chtěla katolická církev vymýtit, čemuž měl sloužit i výsadek poustevníků na místě, nazvaném podle nich Pustevny. Naštěstí marně – slavnosti se víceméně průběžně pořádají dodnes.

Co si vyberete?

Po lehké túře klidným pohořím se před vámi otevře řada dalších možností, jak si užít čas. Z Pusteven můžete sjet do Trojanovic na vypůjčených koloběžkách: je to příjemná cesta plná hezkých výhledů. Nebo jste milovníky adrenalinu a vyrazíte na tandemový motorový paragliding?

Ve Štramberku můžete vystoupit na věž, z níž před staletími naši předkové úzkostlivě sledovali, zda se neblíží uchořezní Tataři.

Samozřejmě jsou tu cyklotrasy s báječnými sjezdy i vyčerpávajícími výstupy, biofarmy nabízející zdravé občerstvení a třeba rovněž Kulíškova naučná stezka, která přibližuje přírodu malým dětem. Nezapomeňte také na světoznámou jeskyni Šipka, kde byla v roce 1880 objevena spodní čelist neandertálského dítěte.

Milovníky sportu a techniky pozveme do Kopřivnice, kde se mohou pokochat sbírkou automobilů Tatra i motocyklů Jawa a ČZ či navštívit expozici Dany a Emila Zátopkových. O kus dál pak ve Studénce najdou ještě unikátní Vagonářské muzeum.

Beskydy a jejich okolí jsou plné pozoruhodností – k jejich poznání by bylo dobré strávit tu alespoň několik dnů. Vždyť samotná procházka skanzenem v Rožnově pod Radhoštěm (jedním z nejstarších v Evropě) a posezení ve zdejší krčmě zabere celý den, stejně tak třeba výlet do Příbora po stopách Sigmunda Freuda.

A pokud byste chtěli opravdu něco neobyčejného, ubytujte se na závěr krásného dne v luxusním apartmánu Království nebeské na Horní Bečvě…

Hory voní pivem

Na Valašsku je samozřejmě tradičním nápojem slivovice, v posledních letech však v regionu Beskyd vyrostlo hned 15 malých pivovarů, které jsou propojeny Beskydskou pivní stezkou.

Chcete-li tedy například slavné štramberské uši zapíjet místním pivem, máte možnost. Nebo si raději poslechnete Janáčkovu Lišku Bystroušku na Hukvaldech s hukvaldským mokem ve sklenici, či okusíte pivo Ogar z Kunčic?

Týdeník Květy
zpravodajsko-společenský týdeník pro celou rodinu

Víme, co se děje kolem vás. Týdeník Květy přináší klíčové informace, podrobné analýzy, rozebírá aktuální témata, objevuje nové fenomény a trendy, analyzuje spotřebitelské problémy, přináší zajímavé události i profily a rozhovory s osobnostmi z domova i ze světa. Součástí časopisu je vložený týdeník TV magazín s TV programem. Titul je určen pro aktivní rodinu – jde vlastně o jakéhosi rodinného zpravodajského průvodce současným světem.

Autor: (ib)