Někteří rodiče volí osvědčené rybičky. Jiní jsou odvážnější a pořídí želvu nebo zvířátko bez srsti – tzv. naháče. Může to být kočka, pes nebo dokonce králík. I mezi chlupáči jsou druhy, kterých srst nevyvolává tak velké potíže.

Například bývalý americký prezident Barack Obama pořídil své alergické dceři portugalského vodního psa, který je považován za vhodného pro lidi s alergií na psí srst. Nakonec pořídil pejsky dva, psa Bo a fenu Sunny.

Důležité je si uvědomit, že ani vhodný druh domácího mazlíčka není zcela antialergenní. To je proto, že člověk nemá alergii přímo na zvíře, ale na bílkoviny nacházející se v kožních buňkách zvířete, slinách nebo moči.

Nejčastěji je alergie na domácí mazlíčky vyvolána vystavením odumřelým šupinám kůže (lupům), kterých se zvíře zbavuje. Jakékoli zvíře se srstí může být zdrojem alergie na domácí mazlíčky, ale alergie na domácí zvířata je nejčastěji spojena s kočkami a psy.

Mezi příznaky alergie na domácí mazlíčky patří ty běžné u senné rýmy, jako je kýchání a rýma. Někteří lidé mohou také pociťovat známky astmatu, jako je sípání a potíže s dýcháním. Nejběžnější však kromě rýmy a kašle bývá svědění nosu nebo úst, zarudlé a slzející oči, ucpaný nos, tlak a bolest v obličeji, otoky a ve vážnějších případech tlak nebo bolest na hrudi až dušnost.

Někteří lidé s alergií na domácí mazlíčky mohou také zaznamenat kožní příznaky, které jsou známé jako alergická dermatitida. Tento typ dermatitidy je reakcí imunitního systému, která způsobuje zánět kůže. Přímý kontakt se zvířetem způsobujícím alergii může vyvolat alergickou dermatitidu a způsobit kopřivku, ekzém a svědění.

Pokud člověk ví, že ho trápí alergie, také ví, že by se měl kontaktu s určitými zvířaty vyhnout. Jsou však známé také případy, kdy stačí, aby alergik přišel do kontaktu se srstí nebo chlupy zvířete například na oblečení nebo v místnosti, kde zvíře či jeho majitel byli, a alergická reakce na sebe nedá dlouho čekat.

V těchto případech může být obtížné alergen identifikovat, protože alergik do přímého kontaktu se zvířetem nepřišel. Naštěstí takovéto extrémní situace nebývají běžné.

Může se stát, že nemáte alergii přímo na zvíře, ale na prostředí, ve kterém ho chováte. V případě hlodavců to může být seno nebo sláma, u plazů zase piliny.

Naše nejznámější parkurová jezdkyně, dcera tragicky zahynulého nejbohatšího muže v zemi, Anna Kellnerová o tom ví své. Ve svých rozhovorech často pro odlehčení zmiňuje, že je alergická na koně, slámu i seno, což v případě olympioničky a závodnice znamená výzvu. Musí se nejen poprat s parkurem a náladou koně, ale bojuje s vlastním zdravím.

Zajímavé je, že alergie na zvířata se – jako i u ostatních druhů alergií – nemusí projevit hned. Někteří z nás začnou reagovat až časem. Nezřídka se pak rodina musí milované němé tváře vzdát a předat ji do péče někomu jinému. V tom lepším případě to bývá někdo z rodiny nebo přátel. V tom horším útulek.

Benefit pro nové předplatitele: e-kniha o imunitě v PDF podobě (v případě koupě předplatného na 3 a 12 měsíců)

Autor: (pp)