Před deseti lety, v polovině srpna, zasáhla zejména horskou oblast okresu povodeň. Přestože neměla takovou ničivou sílu jako v jiných regionech, lidi překvapila a pořádně potrápila. Například na katastru Hory Svaté Kateřiny napáchala škody za desítky milionů korun.
V některých lokalitách museli záchranáři obyvatele evakuovat. O život šlo na vietnamském tržišti u Brandova, kde přívalová vlna během pár vteřin zaplavila celé údolí u hraničního přechodu. Voda strhla můstky, poškodila koryta říček, domy, silnice a místní infrastrukturu. Nejezdily autobusy, lidé se nemohli dostat do práce.

Většinu škod se po letech podařilo zahladit. Dnes jsou horská sídla na velkou vodu lépe připravena.

„Udělala se hlavně regulace potoka a postavily lávky," říká Petr Pakosta, bývalý místostarosta Hory Svaté Kateřina. Podle něj zbývá dodělat ještě hráze, na něž dosud nejsou peníze, zhruba deset až dvacet milionů korun.

Jiřetínský potok, který se v roce 2002 nečekaně vylil do širokého okolí a zaplavil i silnici a zahrady, by měl dnes menší šanci škodit. „Celé koryto je upravené," konstatuje starosta Branko Glavica. Součástí ochrany je i horní zádržná hráz.

Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo po záplavě česko-německé pohraničí u Brandova. „Po úpravách hraničního potoka již nedochází k vylévání vody a vše je bez problémů," tvrdí starosta Jiří Mooz. Systém protipovodňové ochrany je údajně schopný čelit stoleté vodě.
Přírodní katastrofa začala vytrvalým lijákem v neděli 11. srpna 2002, který nabral na síle v noci na pondělí, kdy trval celý den. Kvůli rozvodněným potokům musely být uzavřeny hraniční přechody v Brandově a Mníšku a některé silnice. V Mostě byl až na podmáčené budovy klid, ale v Litvínově byly neprůjezdné ulice Studentská a Ukrajinská, kde byly zatopené sklepy. Pod vodou se ocitla auta, restaurace a stánky u přechodu pod Brandovem.

Na Šumné hrozilo zřícení domu. Z Českého Jiřetína muselo 56 lidí odjet evakuačním autobusem do Flájí, protože situace v obci byla kritická. Kromě hasičů, strážníků, policistů, vodohospodářů a dalších profesionálů, pomáhali také dobrovolníci.
Z břehů se vylila i řeka Bílina. V Želenicích zaplavila zahrádkářskou kolonii, obyvatelé domů se uchýlili do vyšších pater.