Podle některých svědků byl kouř vidět dokonce až z 15 kilometrů vzdálených Pardubic. Hasičům nehrál do karet poměrně silný vítr. „Hoří na ploše zhruba 150 na 150 metrů,“ uvedl ve čtvrtek odpoledne starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na místo se postupně začaly sjíždět jednotky ze širokého okolí, které nabíraly vodu z jednoho kochánovického rybníku.

Požár v národním parku České Švýcarsko, 6. srpna 2022, Děčínsko. Výhled z rozhledny Janov na požářiště mezi Hřenskem a Vysokou Lípou
V Českém Švýcarsku zbývá dohasit 50 hektarů. Hasiči předali další část území

Dva chrudimští hasiči se na počátku zásahu nadýchali zplodin z hoření. „Na místě byla naše posádka, po ošetření jsme je nechali na místě,“ potvrdila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Alena Kisiala.

Škoda nebyla zatím vyčíslena 

„Dva hasiči byli ošetření na místě zdravotnickou záchrannou službou, z toho jeden byl převezen do nemocnice na pozorování. Dalším dvěma dobrovolným hasičům byla podána kyslíková terapie, a poté se opět zapojili zpět do zásahu. Na místě je už i vyšetřovatel hasičů, který předběžně zjistil, že možnou přicinou bylo pravděpodobné odložení přehřátého zemního benzínového vrtáku na suchou trávu na okraji lesa. Výše škody není dosud vyčíslena,“ sdělila v 17:20 tisková mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková.