Na místě zásahu od úterního večera do středečního rána bylo postupně nasazeno celkem 35 jednotek požární ochrany, tedy přibližně 170 hasičů. Požár zasáhl dvě haly, první o rozměrech zhruba 120x20 metrů a druhá o rozměrech přibližně 60x20 metrů.

Podle místních se ozývaly z areálu rány, až se otřásaly domy v okolí. „Když se ozvala první a největší rána, tak mi to vzbudilo děti,“ popsal zážitek jeden z diskutujících na sociální síti Facebook. Zápach a kouř se šířil po celém městě. Požár zachytila i městská kamera na náměstí. „Vyhlášen byl nejvyšší, zvláštní stupeň požárního poplachu,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Petra Knížková. Zaměstnanci firmy se stihli z areálu evakuovat sami před příjezdem hasičů.

Zdroj: HZS LK

Na na pomoc vyrazili i hasiči z Královehradeckého kraje. „Byl zřízen štáb velitele zásahu pro koordinaci hasebních prací, voda na hašení požáru je mimo jiné čerpána z řeky Jizery. Hasiči rozdělili místo události na 5 úseků,“ dodala s tím, že na místo byla povolána speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR.

Nevětrejte, doporučují hasiči 

V okolí požářiště bylo doporučeno nevětrat. Ve dvě hodiny ráno velitel zásahu ohlásil lokalizaci události. „Stále zasahujeme na místě události. Hasiči provádějí dohašovací práce, rozebírání konstrukcí, vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek,“ popsala aktuální stav mluvčí hasičů. Provoz v ulici Palackého je obnoven, zatímco ulice Koškova je částečně uzavřena. Po středeční 13. hodině došlo ke snížení počtu zasahujících hasičů i techniky.  Nadále probíhá rozebírání konstrukce haly, vybírání uskladněného materiálu a dohašování ohnisek.

Ohnivé peklo. Skládku pneumatik u Borovan zachvátily plameny
OBRAZEM: Ohnivé peklo. Skládku pneumatik u Borovan zachvátily plameny

Na místě měla jednu posádku i Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, která po celou dobo zásahu asistovala hasičům. „Naštěstí jsme nemuseli zatím nikoho na místě ošetřovat,“ informoval mluvčí záchranky Michael Georgiev.

Zásah hasičů stále neskončil. Krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec předpokládá, že dohašování požáru potrvá zřejmě až do čtvrtka. Noční požár v závodě textilky Juta podle prvního odhadu způsobil škodu 160 milionů korun.

Zdroj: Ruda Preusler

Veškeré okolnosti celé události šetří kriminalisté ze Služby kriminální policie a vyšetřování v Semilech. „Ti už ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Předmětem tohoto šetření je samozřejmě zjištění příčiny vzniku požáru,“ sdělila krajská mluvčí policie Dagmar Sochorová. Na místě pracují i vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Někteří přirovnali událost k požáru turnovského podniku AGBA, který se odehrál v prosinci 2015. Tragédii tehdy nepřežili dva lidé, dva další byli těžce raněni. Příčinou požáru byla podle mluvčí neodborná manipulace s chemickou látkou, čističem brzd, která unikla do prostoru areálu.

Minulé zásahy v areálu 

Hasiči v areálu Juty zasahovali už v minulosti. Před dvěma lety hořela střecha průmyslového objektu a na pomoc vzlétl i hasičský vrtulník. Pro přístup na střechu haly využili hasiči výškovou techniku. Členové lezecké skupiny vytvořili kotevní body pro jištění hasičů, kteří rozebírali střešní konstrukci, vyhledávali a hasili skrytá ohniska požáru. Výši škody vyšetřovatel příčin požáru předběžně stanovil na 1 500 000 korun a uchráněné hodnoty na 250 000 000 korun. Příčinou vzniku požáru byla technologická závada.

Značka Juta vznikla v roce 1946 a zabývá se výrobou širokého sortimentu produktů pro stavebnictví a zemědělství, obalových materiálů a materiálů pro technické účely. Společnost sídlí ve Dvoře Králové nad Labem, dnes zaměstnává více než 2300 lidí v 17 moderních výrobních závodech v České republice.