Hala v otrokovické části Baťov začala hořet ve středu před půl šestou ráno. „Požár vznikl v dílně jedné společnosti a postupně se rozšířil i na okolní firmy sídlící v jedné budově,“ připomněla Kozumplíková. Kromě dílny plameny zasáhly například prodejnu květin či železářství a další.

Živel nabral velmi rychle na síle. Do jeho krocení se nakonec zapojilo 38 profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek se 67 kusy hasičské techniky. Zasahovalo 200 hasičů, bylo také nutné vyhlásit zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Požár v Otrokovicích 23. srpna 2023
Požár v Otrokovicích: Na místě vyšetřovatelé, škoda v řádech desítek milionů

Policisté v průběhu hašení požáru řídili na místě dopravu, protože hrozilo zřícení objektu. „Bylo nutné uzavřít třídu Tomáše Bati a zkontaktovat jednotlivé majitele objektů. Zjišťovali, zda se uvnitř firem nikdo nenachází,“ přiblížila Kozumplíková.

Mluvčí krajských hasičů David Martinec označil zásah za velmi náročný. Na místo byla povolána i jednotka s dronem z Vyškova pro komplexnější pohled z výšky na celý prostor požářiště. „U události zasahují i příslušníci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm, kteří měří koncentraci škodlivin v ovzduší. Na místě se nachází vyšetřovatel požáru,“ hlásil ve středu David Martinec.

Jeden ze zasahujících záchranářů se také zranil. „Přednemocniční péči jsme na místě poskytli hasiči, který utrpěl popáleniny druhého stupně na ruce. Poté jej posádka transportovala do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně,“ uvedla mluvčí ZZS Zlísnkého kraje Gabriela Netopilová Sluštíková.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu zhruba po čtyřech hodinách zásahu. Zcela uhasit se jej však podařilo až v noci na čtvrtek.

Teprve po uhašení požáru a úplném vychladnutí požářiště mohli policisté začít s ohledáváním místa činu. „Kriminalisté společně s dalšími specialisty, policejním psovodem a psem speciálně vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření ohledávali místo činu zvenku i zevnitř tři dny,“ upřesnila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

V sobotu odpoledne bylo ohledání místa činu ukončeno. „V průběhu následujících týdnů budou (kriminalisté) vyhodnocovat získané poznatky a zajištěné stopy, vyslýchat svědky a další osoby, jejichž svědectví by mohlo být důležité pro stanovení okolností vzniku požáru,“ přiblížila další postup mluvčí.

Kriminalisté prozatím pracují se všemi (třemi) verzemi možného vzniku požáru. „Zda se jednalo o technickou závadu, nedbalostní jednání nebo úmyslné založení požáru bude jasné teprve po úplném vyhodnocení stop a zanalyzování jednotlivých souvislostí mezi nimi,“ uvedla Kozumplíková.