Například středočeští hasiči vyjížděli k 11 požárům, pět z nich souviselo s tradičním pálením ohňů. Zasahovali například u nedohašených čarodějnických ohňů v obcích Boreč a Vrátno na Mladoboleslavsku nebo Řepčice u Prahy. „Také jsme vyjeli k osmi planým poplachům kdy nám byl nahlášen požár, který se později ukázal jako pálení ohně pod dozorem,“ dodal Sýkora.

Hasiči v Jihomoravském kraji v noci zasahovali pouze u dvou událostí, které byly spojené s pálením čarodějnic. „Tím považujeme tuto noc za velmi klidnou a i co se týče nočních výjezdů na jiný typ událostí,“ uvedli na twitteru.

V Pardubickém kraji měli rovněž dva podobné výjezdy. Jeden byl do Dašic. „Tam se rozhodli, že si při pálení ohňů spálí i domovní odpad,“ uvedli hasiči na webu. Druhý výjezd byl k dohořívajícímu klestí a odpadu. „Na místě se již nikdo nenacházel,“ podotkli hasiči.

V řadě krajů hasiči žádný zásah kvůli čarodějnicím neměli. Dobrovolné jednotky pouze u pálení ohňů asistovaly. Je to případ třeba jižních Čech, Prahy nebo i Královéhradeckého kraje, kde ale osm požárů zaznamenali. "Ani jeden nebyl prokazatelně v přímé souvislosti s pálením velkých čarodějnických ohňů. Většina z nich byla v přírodním prostředí nebo na volném prostranství, ovšem velmi často bývá v těchto případech na vině lidská nedbalost," uvedli na webu hasiči.

Za velmi klidnou označili noc na dnešek také hasiči z Vysočiny. "Dohašovali jsme pouze jedno ohniště po pálení čarodějnic a třikrát jsme vyjeli k ohlášenému požáru, abychom po příjezdu na místo zjistili, že se jedná o probíhající pálení," sdělili na twitteru.

V městské části Slatina v Brně se slétly čarodějnice.
OBRAZEM: Pálení čarodějnic na jihu Moravy. podívejte se na nejlepší kostýmy

Podle dávné tradice se noci z 30. dubna na 1. května připisuje magická moc. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně.

Do dnešní doby se většinou uchovalo jen rozdělávání ohňů, při kterých se hoduje či zpívá. Někde se navíc pálí figurína čarodějnice či košťata, oblíbené bývá opékání špekáčků, soutěže o nejlepší masku, klání v čarodějnických dovednostech nebo slet čarodějnic. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltine, v severní Evropě se poslední dubnová noc nazývá Valpuržina.

Počet požárů, k nimž hasiči vyjížděli dne 30. dubna v posledních letech:

Rok

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Počet požárů 30. 4.*

154

88

54

67

120

81

136

64

71

91

88

69

* počty požárů se zásahem hasičů 30. dubna, jde o všechny požáry, včetně těch přímo nesouvisejících s pálením čarodějnic.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky