Požár hasiči lokalizovali, nešíří se. V hašení haly na výrobu plastů v průmyslové zóně dál pokračují, pomáhá jim také vrtulník, uvedli na síti X (dříve twitter). Zásah potrvá podle mluvčího Sýkory do rána.

„Výhledově se chystáme snížit stupeň na druhý a redukovat počet jednotek. Musíme opatrně rozebírat střešní konstrukci a dostávat se na místa, kde hoří, to je časově náročné,“ řekl. Hoří podle něj pod zřícenými částmi budovy, hasiči se snaží dostat k ohniskům. Vyžádali si těžkou hasičskou techniku ze Zbiroha, která pomůže s rozebíráním konstrukce.

Jedním z odběratelů Novaresu je například společnost Toyota, uvedl na dotaz ČTK mluvčí Toyota Motor Manufacturing Czech Republic Tomáš Paroubek bez dalších podrobností.

Společnost Škoda Auto k odběratelům nepatří. „Společnost Novares není dodavatelem automobilky Škoda Auto, tudíž plynulost naší výroby a logistiky nebude ovlivněna,“ uvedla za automobilku Ivana Povolná.

Hala patří společnosti Novares CZ Zebrak, která vyrábí plastové díly pro automobily. Policie kolem 14:45 obnovila provoz na dálnici D5 mezi 34. a 41. kilometrem se sníženou rychlostí, zhruba tři hodiny byla dálnice v obou směrech uzavřená. Vyplývá z vyjádření mluvčí středočeské záchranné služby Moniky Novákové a policie.

Jeden hasič se lehce zranil

Hala podle mluvčího hasičů Jan Sýkory hořela v plném rozsahu už po příjezdu jednotek. Hala se zřítila a hasiči se snažili zabránit dalšímu šíření požáru do okolí. Stav ovzduší na místě monitorovala chemická laboratoř z Kamenice. „Hasiči nám právě sdělili, že závažné koncentrace nenaměřili,“ řekl starosta Žebráku Pavel Horázný (Iniciativa pro Žebrák).

Hasiči na facebooku doporučují, aby lidé nevětrali. Práci hasičů komplikuje horké počasí. Podle Novákové se jeden hasič lehce popálil na rameni a několik dalších utrpělo kolaps. „Šest hasičů vyhledalo lékařskou pomoc, ale pak se vrátili do práce,“ upřesnil Sýkora.