Požár u Jetětic byl původně ohlášen jako požár trávy a možná i pole. „Postupně hasiči průzkumem zjistili, že hoří les, a to v kombinaci paseky a les se stromy různého vzrůstu, stáří a stavu,“ přidala v sobotu večer před 22. hodinou podrobnosti mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. „Požár se suchým porostem a také vinou větru rychle šířil. V současné době je plocha zasažená požárem více než třicet hektarů.“

V zasažené oblasti nejsou naštěstí žádné domy, chaty, stavení, ani například dětské tábory apod. Není tak bezprostředně ohroženo žádné obyvatelstvo.

Lesní požár u Jetětic
Lesní požár proměnil Jetětice v uzavřenou obec. Hasičům pomáhal i Černý jestřáb

„Velitel zásahu společně s řídícím důstojníkem HZS Jihočeského kraje a také řídícím důstojníkem z Generálního ředitelství rozhodnl o vytvoření tří bojových úseků. Podařilo se nám zastavit šíření požáru směrem k Orlické přehradě, kde by byl zásah vzhledem k tomu, že zde jsou hluboká údolí, velice komplikovaný,“ popsala dále mluvčí.

„Trvale monitorujeme povětrnostní podmínky, které výrazným způsobem mění šíření požáru.“

Hasit se znovu začne ráno

Po večerním zasedání řídících důstojníků a velitele zásahu hasiči rozhodli o přeskupení techniky vzhledem k šíření požáru a zásobování požární vodou a také o vyžádání odřadu HZS Středočeského kraje (4 čtyřkolky, 4 až 6 cisteren) a o koordinaci leteckého hašení. Hasit z letadel se bude zase od rána, až bude vidět, asi od půl šesté ráno.

Komplikací je i obtížně přístupný terén pro zásahovou techniku, důležitou roli proto mají čtyřkolky, které si hasiči vyžádali od kolegů ze Středočeského kraje.

„Nyní fungujeme se třemi čerpacími stanovišti. Požár ale zatím nemáme pod kontrolou, jsou zde stále ohniska, která hoří plamenným hořením,“ varuje Vendula Matějů. „Je vysoce pravděpodobné, že budeme povolávat ještě další jednotky a že budeme zasahující jednotky přeskupovat právě podle směru šíření požáru.“