„Prý v tom bytě něco bouchlo a pak začalo hořet. Potom jsem slyšela rány, jak praskala okna," řekla Deníku na místě jedna z přihlížejících žen ze sousedního domu.

„Byt je zcela vyhořelý," informoval večer Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje na twitteru. Třem lidem město zajišťuje náhradní ubytování. Podle informací Deníku bydleli ve shořelém bytě dva muži a jedna žena cizí státní příslušnosti.

K požáru došlo z dosud nezjištěných příčin, které by mělo odhalit vyšetřování. „Na místo se sjely všechny složky integrovaného záchranného systému. V tuto chvíli můžeme potvrdit evakuaci 29 osob, pro které policie zajistila přistavění autobusu mosteckého dopravního podniku,“ sdělil Deníku policejní mluvčí Kamil Marek.

Ilustrační foto
Nemocné ženě s dcerkou zemřel manžel. V Braňanech jim chtějí pomoci s Vánocemi

Od evakuačního autobusu pozoroval hašení v mrazivé tmě 31letý Josef Kraitl, nájemník bytu ze 6. patra. Hořelo v bytě nad ním, takže se obával, že jeho domácnost bude načichlá kouřem, provlhlá hasební vodou a neobyvatelná. „Vůbec netuším, kde budeme dneska spát,“ svěřil se Deníku před 17 hodinou. „Uvidíme, bude záležet na hasičích, jestli to zpřístupní nebo ne. V nejhorším případě využijeme naše příbuzné v Mostě,“ dodal muž, který během požáru vyběhl z domu s ženou a dvěma malými dětmi.

Stalo se to měsíc před Vánoci a krátce po rekonstrukci bytu, který si chtěli vylepšit. Rodina v neděli vymalovala poslední pokoj, pověsila na zeď novou televizi a zapojila novou sušičku. A dva dny poté se ozval křik „hoří!“. Záhy se ukázalo, že hoří v bytě u sousedů nad nimi.

Přitom to předtím vypadalo na klidný den. Josef přijel v úterý v půl čtvrté z práce domů, převlékl se a žena mu dala ohřát jídlo. Jenže za pár minut se ozvala velká rána. Podle výkřiku bylo jasné, že v 7. patře hoří. Mladý nájemník vyběhl nahoru a narazil na tři očouzené lidi z hořícího bytu. „Nakoukl jsem dovnitř, ale z bytu se už valil černý kouř a plameny byly až na chodbě. Pochopil jsem, že tohle se nedá zastavit,“ vylíčil mimořádnou situaci hodinu poté.

Když si u hořící bytu uvědomil, že tady pomůžou jen profesionálové, seběhl do 6. patra, zalarmoval svou rodinu, vzal osobní doklady připravené pro případy nouze ve skříňce a všichni utíkali ven, kde teplota klesala k nule. To už měli hasiči poplach. Přijela i sanita, ale žádné zraněné zdravotníci naštěstí nemuseli ošetřovat. Přihlížející chodci venku mezitím spekulovali, jak mohlo v bytě tak moc hořet. Plameny byly před uhašením vidět široko daleko.