Na místo neštěstí se v poledních hodinách dostavili i lidé, kteří měli podezření, že v jedné z buněk mohl být jejich rodinný příslušník. „Přišli jsme, abychom se dozvěděli víc informací, ale nepustí nás tam a nic zatím nevíme, je ještě brzo. Chybí nám švagr Zdeněk, který se tady hodně pohyboval, dlouhodobě přespával venku, v buňkách. Prostě kde mohl,“ uvedl muž, který si nepřál uveřejnit své jméno, redakce jej však zná.

Jeho příbuzný o sobě prý často dával vědět a informoval rodinu, kde bude spát. Ke švagrovi navíc chodil skoro každý den na jídlo. „Ještě se neukázal, a pokud k nám dneska nepřijde, je ještě asi dvacetiprocentní šance, že se ukáže zítra. Nikdy se ale nestalo, že by se třeba tři dny neukázal a nedal o sobě vědět,“ komentoval muž.

„Já bych ho šla ohledat, já bych to zvládla, ale nepustí mě tam, prý nemůžou. Těla jsou stále uvnitř a bojí se, aby tam na mě nespadly nějaké trámy,“ popsala sestra muže, který v buňce mohl v osudnou noc přespávat.

V poledne na místo na kole přijel i Dušan Daniš, kamarád možných uhořelých. „Mám podezření, že tam dva mí kámoši byli. Potkávali jsme se denně a co vím, poslední dobou tady spali každou noc. Modlíme se, že byli někde venku, ale toto bylo jejich místo,” komentoval.

Vyjádření primátorky Markéty Vaňkové k tragickému požáru v Brně:

Vyjádření brněnské primátorky Markéty Vaňkové k tragickému požáru v brněnské Plotní ulici. | Video: Deník/Tereza Hálová

Naděje na nalezení živých přátel se však zmenšila poté, co zhruba po hodině a půl Daniš na místo přijel znovu. „Vzal jsem kolo a byl jsem projet místa, kde bývali a přespávali. Nikdo je neviděl a nic o nich neví,” řekl v obavě o život svých kamarádů Zdeňka a Petra. Telefony navíc neberou, po vytočení jsou totiž čísla nedostupná. Naposledy kamarády Daniš viděl předevčírem, kdy se pohybovali v lokalitě kolem místa čtvrtečního požáru.

Pro Daniše nastalá situace není premiérou, v říjnu 2020 mu ve vagónu stojícího nedaleko ulice Široká uhořel bratranec. Na další požáry se můžete podívat zde.

„Bezdomovci se scházeli v nedaleké večerce, kupovali si tam takové ty jednorázové panáky v plastovém obalu. Bydlím skoro u těch buněk, tak vím, že byly dlouhodobě neobývané, zdržovali se tam převážně bezdomovci. Tady přímo kolem toho místa ale větší problémy nebyly, psa bych ale v noci venčit nešla,“ uvedla Deníku žena, která si přála zůstat v anonymitě.

O přespávání bezdomovců ví i Marie Weberová, která v okolí ulice chodí venčit psa a také vodit vnoučata do školy. Nepořádek v místě nepozoruje, horší je to podle ní až v blízkosti samotného centra Brna. „Ulice je nová a hezká, žádný nepořádek tu není. Nejhorší je to blíž v centru u Tesca, kde se setkávají lidé, kteří dělají nepořádek a jsou hluční,” postěžovala si.

TEREZIE SEKÁČOVÁ, LUCIE BURIANOVÁ