Co návštěvníci uvidí

Druhý ročník výstavy vajíček ručně zdobených a vyrobených z různých materiálů byl slavnostně zahájen v sobotu. Zároveň byla zahájena soutěž o nejkrásnější vajíčko a uskutečnila se i tipovací soutěž. Návštěvníci měli uhodnout, kolik korálků je na jednom drátovaném vajíčku velkém jako vajíčko slepičí.
Výstavu pořádá lanškrounská pobočka svazu invalidů ČR, která sdružuje zdravotně postižené občany z Lanškrouna a dvaceti okolních obcí.
Prvního ročníku v loňském roce se účastnilo 26 soutěžících s celkem 169 vajíčky, druhého ročníku se účastní už 36 soutěžících. Porota bude hodnotit celkem 291 vajíček zdobených různými technikami, od křepelčích, slepičích, kachních, pštrosích až po vajíčka perníková, papírová, drátěná, korálková, zdobená slámou, umělohmotná, polystyrenová, patchworková, skleněná či keramická. Soutěžící jsou různého věku s různým, i rozsáhlým, stupněm zdravotního postižení od  čtyřletého  chlapce až po paní, které je 87 let.

Těžký úkol poroty

Letošní porota je ve složení: starostka Stanislava Švarcová, Marie Borkovcová – ředitelka muzea v Lanškrouně, Gertruda Jirásková – místopředsedkyně MO STP Lanš-
kroun, farář Zbigniew Czendlik a Milan Minář – ředitel Domova pro seniory v Lanš-
krouně. Úkolem poroty bude  5. dubna v 16 hodin vyhlásit tři nejhezčí vajíčka Lanškrounska. Dále jsou po celou dobu výstavy k dispozici anketní lístky, pomocí kterých mohou návštěvníci také hlasovat a sami si tak vyzkoušet nelehký úkol poroty. Při vyhlášení vítězů budou oznámeni i vítězové návštěvnické ankety. Sama porota se však tohoto vítěze dozví až při vyhlašování všech oceněných.

Vernisáž se vydařila

Vernisáž zahájilo vystoupení souboru z Anenské Studánky, které bylo velmi pěkné a dojemné, i účastníci vernisáže si rádi s ostatními zazpívali tradiční velikonoční písně. Vystoupení navodilo tu správnou velikonoční náladu a pak už výstavu zahájila vedoucí lanškrounské pobočky STP  Blanka Světlíková, která nejdříve zavzpomínala na první ročník a potom posluchače seznámila s programem druhého ročníku. Návštěvníci měli možnost si vyzkoušet různé techniky zdobení, pletení pomlázek (pan Štěpánek), vrtání vajíček a zdobení (manželé Výtiskovi), zdobení voskovou technikou (Jindřiška Holečková), zdobení perníků (Jana Andělová), zdobení keramiky (keramický kroužek), na mé ukázky drátování se návštěvníci mohli podívat u stolečku s výrobky chráněné dílny Ponny Dekor. U stolku keramického kroužku je zájemcům předváděla Zdena Šípková, která drátuje a také vyrábí velmi pěkné předměty z keramiky.

Pomáhají Kubíčkovi

Zájemci se u stolku keramického kroužku mohli dozvědět víc o čtyřletému Kubíčkovi z Hradce Králové, který se narodil předčasně jako jedno z dvojčat a 14 dní po narození ho postihlo rozsáhlé mozkové krvácení a mozková obrna, po které má rozsáhlé následky, opožděný vývoj a trvalé postižení celého pohybového aparátu. Je to ale velký bojovník a i když se snadno unaví, přesto se velmi snaží pohybovat v rámci svých možností. Aby se jeho vývoj alespoň trochu zlepšoval, potřebuje každoročně několikrát absolvovat rehabilitační a lázeňské pobyty se speciálním zaměřením. Část nákladů sice hradí pojišťovna, přesto by na jeden ozdravný pobyt rodina s celkem třemi dětmi měla doplácet až 20 000 korun. Takové částky si však Kubíčkova rodina nemůže dovolit, a proto se jim i keramický kroužek z Lanškrouna snaží pomoci a také informovat všechny zájemce, kteří by mohli této rodině nějakým způsobem přispět. Více informací o možnostech pomoci Kubíčkově rodině na tel: 776 642 277.

Soutěž pobavila

Návštěvníci se mohli první den podívat na film o prvním ročníku výstavy nebo si koupit výrobky z keramiky nebo dřeva, sami si uplést pomlázku nebo voskem vymalovat vajíčko. Tipovací soutěž byla ukončena v 17 hodin, celkem 51 návštěvníků odhadovalo počet korálků na drátovaném vajíčku. Nejmenší odhad byl 50 korálků, největší tip byl 5 000.Vítězný tip byl jen o 10 korálků menší než skutečný počet a druhé a třetí místo se lišilo také o 10 korálků. Na vajíčku, které jsem vyrobila, je 1 060 korálků, nejblíže byl odhad jedné slečny (na snímku dole), která tipovala 1050 korálků. Všichni tři nejblíže tipující dostali odměnu.

Dražba pro Kubíčka

Paní Zdena z keramického kroužku mě poprosila, abych zkusila vydražit její keramické vejce, že výtěžek věnuje Kubíčkovi. A tak po vyhlášení výsledků tipovací soutěže následovala dražba pěkně zdobeného keramického vajíčka. Vydražila si ho paní Lada z Lanškrouna za 250 korun, při tom nás zamrzelo, že na vernisáž nepřišlo více lidí. Částečně i proto, že deštivé počasí k procházce moc nelákalo. Nejen že by se měli možnost podívat na pěkný program, ale někdo za vajíčko mohl věnovat ještě větší částku a tím by se příspěvek pro Kubíčka zvýšil.

Pozvání na výstavu

Výstava v lanškrounském Domově pro seniory potrvá do čtvrtka. Ráda bych na ni pozvala všechny, kteří mají rádi ruční práce, k vidění jsou opravdu zajímavé techniky zdobení a výroby velikonočních vajíček. Je třeba si připomenout, že to vše organizují a vyrábí lidé se zdravotním postižením, kterým to dá daleko více námahy než těm, kteří zdravotní handicap překonávat při svých aktivitách nemusejí.
Myslím, že si snaha přes zdravotní potíže vyrobit něco pěkného, co druhým udělá radost, i velké úsilí, s kterým byla tato výstava zorganizována, zaslouží, aby se na krásnou a zajímavou připomínku velikonočních svátků přišlo podívat co nejvíce návštěvníků. Organizátory trochu zamrzelo, že se na vernisáž nepřišel podívat nikdo z pozvaných osobností ani z vedení města, přestože o výstavě informováni byli. Doufáme, že se přijdou podívat alespoň na vyhlášení výsledků  a zakončení výstavy a tím podpoří činnost místního STP. Návštěvníci jistě nebudou litovat času, který na výstavě stráví, protože uvidí i velmi originální zdobená vajíčka, jaká jinde k vidění nejsou, a budou si moci i některá koupit.  Krasava Šerkopová

Soutěž o nejhezčí vajíčko Lanškrounska
Soutěž se koná ve dnech 31. 3. – 5. 4.  v prostorách chodby v přízemí Domu pro seniory v Lanškrouně v rámci výstavky zdobených velikonočních vajíček.
Pořadatelem je  Svaz tělesně postižených v ČR, o. s., místní organizace Lanškroun.
Soutěže se může zúčastnit každý pouze s vlastnoručně vyzdobeným vajíčkem. Počet soutěžících vajíček od jednoho autora není stanoven.
Návštěvníci výstavky budou mít možnost hlasovat pomocí anketních lístků až do 5. 4. do 15 hodin.
Porota vybere nejhezčí vajíčka, vítěze vyhlásí 5. 4. v 16 hodin.
Nevyzvednutá vajíčka budou použita k velikonoční výzdobě Domu pro seniory v Lanškrouně.

Vítězka tipovací soutěže. Její tip byl 1050 korálků, na drátované vajíčko bylo použito 1060 korálků.