Martin Brabec, který podnikal v pohostinství několik desítek let, uvedl, že i u něj bylo EET jedním z důvodů, proč se dveře do jeho hostince ve Vodičkově ulici po Novém roce už neotevřely. Ve svém oboru se tento zkušený hostinský pohyboval celý život. V hospodě v Praze 1 byl od roku 2001 až do konce loňského roku. Kromě toho, že mu končila nájemní smlouva, neměl zájem se zase přeškolovat kvůli elektronické evidenci tržeb.

INDEX DENÍKU pohledem Prahy

POMOHLO ZAVEDENÍ EET A KONTROLNÍHO HLÁŠENÍ OMEZIT DAŇOVÉ ÚNIKY?

50%

Přesně polovina oslovených Pražanů 50 procent odpovědělo kladně na otázku, zda pomohlo zavedení EET a kontrolního hlášení DPH omezit daňové úniky. Druhá polovina respondentů s tímto tvrzením nesouhlasila. 

„Jsem pouze běžný uživatel internetu a naše generace ve škole počítače neměla. V jednašedesáti se tedy nic nového učit nebudu, tak jsem šel předčasně do důchodu. Kdybych měl ale do penze ještě deset let, tak bych o tom možná uvažoval, takto to pro mě nemělo význam," komentuje celou situaci pan Brabec, kterému na place občas vypomáhal syn a manželka.

„Nyní jsem se přestěhoval za Prahu a i tady poblíž zavřel kvůli evidenci tržeb jeden novinový stánek a dvě hospody. Hospodští byli starší pánové a také říkali, že jim těch pár piv nestojí za to, aby se něco opět učili a kupovali pokladny," konstatuje. „Navíc zase od těch, kteří do toho šli a koupili ty nejlevnější pokladny za pět tisíc, které by podle různých tabulek měly stačit, slýchávám, že s nimi už mají problémy, protože jim ten systém často vypadává," doplňuje.

Ani on tak nesouhlasí s nařízeními, přikázáními a podle jeho slov dalšími nesmysly, které přicházejí ze strany státu. „I proto už jsem nechtěl dál podnikat. Té činnosti se nemůžete věnovat tak, jak byste potřebovali, jelikož polovinu času vám zabere právě administrativa. Dělal jsem to čtyřicet let, takže vím, o čem mluvím."

V případě malých podnikatelů je tak podle něj elektronická evidence tržeb zbytečná. „Abych natočil pivo a bál se, že někomu zapomenu dát lístek a dostal jsem za to padesát tisíc pokutu, to mi připadá jako hloupost," uzavírá Martin Brabec.

Z odpovědí panelistůKarel Melzoch - vysokoškolský profesor, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
Ano i ne. Ano u těch, co EET zavedli, naopak pro řadu drobných živnostníků to byl signál ke skončení oficiálního podnikání.
Profesor Karel Melzoch je rektorem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.Zdroj: archiv Karla Melzocha

Kateřina Cidlinská
výzkumnice, doktorandka
Hodnotit tento krok je příliš brzy. Ale vzhledem k tomu, že největší daňové úniky se nejspíš netýkají drobných podnikatelů, protože jejich daně jsou ve státní kase spíš „drobné", tak NE.
Kateřina CidlinskáZdroj: Archiv K. Cidlinské

 Matěj Ruppert
hudebník
Ne. V žádném případě. EET je jedna z nejhloupějších akcí současné vlády. Hrubě s ní nesouhlasím.
 Matěj RuppertZdroj: Vltava-Labe-Press/externista