„CzechInvest za uplynulé tři roky dojednal do Prahy 27 investic v souhrnné výši 7,043 miliardy korun, které zde vytvořily či vytvoří 3773 pracovních míst," uvedla mluvčí vládní agentury pro podporu podnikání CzechInvest Petra Menclová.

INDEX DENÍKU pohledem Prahy

VZPOMNĚLI BYSTE SI ALESPOŇ NA JEDNU TOVÁRNU ČI PODNIK VE VAŠEM OKOLÍ, O KTERÝCH VÍTE, ŽE V POSLEDNÍCH PĚTI LETECH VZNIKLY ZA FINANČNÍ PODPORY STÁTU?

21%

Jen 21,4 procenta oslovených obyvatel hlavního města si vzpomnělo alespoň na jednu továrnu či podnik ve svém okolí, o kterém ví, že v posledních pěti letech vznikl za finanční podpory státu. Naopak žádná investiční pobídka se nevybavila 78,6 procenta dotázaných Pražanů. Na otázku odpovídaly známé tváře z různých oblastí, od herců po vědce.

Velká část investic dorazila do Prahy z USA 

Většina firem, které v hlavním městě investovaly, podniká v sektoru informačních technologií či výzkumu. Jednou z největších investic byla například stavba globálního IT centra, které na Smíchově otevřela farmaceutická firma MSD a které poskytlo práci stovkám „ajťáků" a vědců.

Stejně jako v případě MSD i velká část ostatních investic dorazila do Prahy ze Spojených států. Firmy přišly ale i třeba ze Švýcarska, Tchaj-wanu, Velké Británie či Malajsie. Podle Jakuba Hudce, který v CzechInvestu vede kancelář pro Prahu a Středočeský kraj, je česká metropole pro společnosti atraktivní. Zejména kvůli kvalitě života a vzdělaným zaměstnancům.

Pražská Hospodářská komora se v poslední době dívá na Východ

„Praha disponuje vysoce kvalifikovanou pracovní silou, která ovládá cizí jazyky. Z hlediska CzechInvestem dojednaných investic patří Praha na přední příčky v porovnání s ostatními kraji České republiky," uvedl Hudec s tím, že naopak jistou nevýhodou může být menší přístup ke státním subvencím, které se zaměřují spíše na méně rozvinuté regiony.

Zatímco většina investic, sjednaných CzechInvestem, přichází ze Západu, pražská Hospodářská komora se v poslední době dívá spíše na Východ. Podobně jako prezident Miloš Zeman, vidí předseda zahraniční sekce při Hospodářské komoře hlavního města Prahy Martin Dvořák potenciál pro spolupráci například s Čínou či Kazachstánem.

„Ze strany čínských investorů je o spolupráci s námi opravdu eminentní zájem. V předchozích letech jsme organizovali jednání mezi čínskými a českými firmami i dvakrát do roka," uvedl Dvořák. „Na květen jsme připravili kulatý stůl s podnikateli z Kazachstánu, na podzim plánujeme uspořádat kulatý stůl s podnikateli z Íránu," doplnil.

Z odpovědí panelistůKarel Melzoch
vysokoškolský profesor, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
Ne.
Karel MelzochZdroj: DENÍK/ Dimír Šťastný

Petr Fridrich
konzultant rozvoje organizací, smícholog
Ano. Ale ne v mém okolí, protože v Praze firmy pobídky nedostávají. Pobídky by měly být zaměřeny více na výrobu a služby s vysokou přidanou hodnotou a na udržení a rozvoj vědění, technologií a know-how v České republice, nikoliv jen na tvorbu jakýchkoliv pracovních míst.
Petr Fridrich. Zdroj: web Smíchologie

Marek Bělor
člen týmu Rozvoje Prahy spolku Auto*Mat
Ne. 
Marek Bělor.Zdroj: Auto*Mat