„Našli jsme kolekci přibližně 20 náhrobních kamenů, které byly sekundárně použité jako stavební materiál, židovský hřbitov byl na tomto místě zrušen v 70. letech 15. století," řekl archeolog z Národního památkového ústavu (NPÚ) Tomasz Cymbalak.

Mezi náhrobky jsou podle něj dva zcela výjimečné, neboť je na nich červeně malovaná předloha, podle níž se pak vytesávala písmena. „Tím, že dokládají technologii vzniku, jsou nálezy výjimečné. V Evropě se vůbec nenacházejí, my tady máme dva na jednom místě," popisuje nález. Opukové a pískovcové fragmenty náhrobků pravděpodobně pocházejí z doby před polovinou 15. století, kdy se na hřbitově přestávalo pohřbívat.

Největší archeologická akce posledních let

Výzkum ve Spálené ulici patří k největším terénním akcím pražského pracoviště NPÚ, které se v poslední době v historickém centru Prahy uskutečnily. Začal už v roce 2009, nepřetržitě však archeologové na místě pracovali jen 11 měsíců.

Už v roce 2009 našli gotické sklepy, několik let ale trval boj o jejich prohlášení za kulturní památku. Ministerstvo kultury teprve v červnu s konečnou platností rozhodlo o památkové ochraně části sklepení. Investor se zavázal, že památkově chráněnou část sklepů zakonzervuje a zpřístupní; druhou část může zbourat.

Cymbalak uvedl, že při práci v tomto místě odborníky překvapilo velké množství nálezů. Dříve se podle něj domnívali, že kvůli budování metra v místě už je pod zemí jen málo zachováno. „Ale zřejmě se oproti naší představě v 70. letech neničilo to, co se ničit nemuselo," řekl.

Nález z doby před polovinou 14. století

Závěrečná fáze výzkumu byla zaměřená na dříve nepřístupná místa související se stanicí metra. „Již v první etapě průzkumu jsme našli stavební celek, zaklenutou dvoupodlažní stavbu, která asi patřila k většímu stavebnímu celku před lokací Nového Města, tedy před polovinou 14. století. Mohla patřit nějaké osobě s významným postavením a určitě se jejím dalším výzkumem budeme ještě zabývat," řekl archeolog.

Odborníci také doplnili svá předchozí zjištění o rozsahu a podobě náhrobků členů židovské komunity z doby středověku, které spojují s dnes zaniklým pohřebištěm jižněji od staveniště. Pohřebiště na místě dnešní Vladislavovy ulice bylo známé, nově se poblíž našly náhrobní kameny. Archeologové také našli raně středověké pohřebiště, byť čítá jen šest hrobů, ale nikdo o něm dosud nevěděl.