Ukončena byla dřív, než ranní provoz, který směrem do Prahy bývá zpravidla velmi hustý, nabyl obvyklé pondělní intenzity.

„Na Berounsku byl zadržen muž, který ujížděl v kradeném vozidle," shrnul Deníku základní fakta Jakub Vinčálek z ředitelství pražské policie. Podle jeho slov honička začala již na území Německa, kde podezřelý začal ujíždět pronásledovatelům a zamířil na české území - a postupně se do ní zapojilo větší množství policejních hlídek.

K šesti vozům německé policie se v rámci česko-bavorské spolupráce postupně připojilo sedm aut policie z Plzeňského kraje včetně dálničního oddělení ve Svojkovicích a další posádky ze středních Čech, kde šlo o příslušníky dálničního oddělení v Rudné a policisty z Hořovic, informovala Deník mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková. Uprchlíka také sledoval ze vzduchu policejní vrtulník, který monitoroval jeho pohyb a poté, co dotyčný sjel z dálnice, naváděl pozemní hlídky.

Úspěch služebního psa

Honička skončila poblíž Hořovic, kde pronásledované auto dálnici opustilo. Mladík sedící za volantem pak vůz odstavil a snažil se utéct po svých. Mluvčí plzeňské policie Ivana Telekešová upřesnila, že se tak stalo u obce Tlustice.

Zakrátko se ho ale podařilo vypátrat; v blízkém okolí Hořovic ho našel služební pes plzeňské policie. Ukázalo se, že jde o 23letého cizince. Kromě ročníku narození - 1991 - o něm ale Pučelíková bližší údaje nezveřejnila. Potvrdila pouze, že za cizince ho považují i v zemi, odkud prchal na naše území.

„Není to Němec," konstatovala s dodatkem, že provedené orientační dechové zkoušky vyloučily, že by byl pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Zda v odcizeném voze pouze cestoval, nebo má na svědomí i přímo jeho krádež, by mělo vyplynout z dalšího prošetřování. Podle informací Deníku jde o muže z Litvy.

Znalecké zkoumání vozu

Černý vůz za téměř dva miliony korun, který byl ukraden asi půl hodiny po půlnoci v Dachau, avšak na první pohled na něm stopy po násilném vniknutí nejsou patrné, zajistili berounští kriminalisté. Vůz bude podroben znaleckému zkoumání. Zprvu nebylo zřejmé, která policejní složka se případem bude nadále zabývat - a zda to bude na našem území, anebo v Německu.

Zatím je to stejné, jako když se až do středních Čech ženou za ujíždějícím řidičem policisté z Prahy: řešení kauzy podle místní příslušnosti přebírají detektivové, do jejichž působnosti spadá lokalita, kde honička skončila. Trestní řízení zatím povedou berounští kriminalisté – je ale možné, že muž by mohl být vydán do Německa a tam i souzen.

Pokud ale v souvislosti s riskantní jízdou uprchlíka došlo k menší dopravní nehodě, jako zcela běžnou havárii ji řeší místně příslušná dopravní policie. Vážnější dopravní maléry, které by s honičkou měly souvislost, nicméně hlášeny nejsou. Během divoké jízdy se nikomu nic nestalo.